Balkon i taras

Balkon i taras – jak zaaranżować?

profile balkonowe

Każdy wie, jak zacząć aranżować każdy pokój w domu. W sypialni zaczynamy od łóżka, który jest jego centralną częścią i potem dostawiamy komody i stoliki nocne. W pokoju dziennym zaczynamy od kompletu wypoczynkowego (kanapa oraz fotele), potem jest czas na stolik kawowy, telewizor, czy lampy.

Profile balkonowe niezbędne dla ochrony balkonu

profile balkonoweW kuchni natomiast prawie zawsze mamy zabudowę, więc liczy się tylko dobór materiałów na ściany i podłogi. Jednak jak zaaranżować balkon czy taras? To elementy znajdujące się poza obrębem budynku, są na zewnątrz, nie zawsze mają zadaszenie, mogą też mieć różne kształty i wielkości. Od czego zacząć? Na pewno warto jest pomyśleć o podłogach, jak i o wykończeniu ściany. Od tego będzie zależało co i w jakim kolorze można dostawić do balkonu i tarasu. Jeśli postawi się na taras z drewna to nie będą do niego pasowały nowoczesne meble metalowe, natomiast do stylowych metalowych balustrad i kamiennych posadzek nie sprawdzą się meble z rattanu. Wybierając podłoże powinniśmy się kierować odpornością na zarysowania, pęknięcia, jak również łatwość w czyszczeniu. Dlatego też dobrym wyborem są płytki ceramiczne. Są gładkie, można je zmywać mopem, a do tego nie pękają na mrozie.

profile balkonoweDo każdego typu posadzek będą pasowały estetyczne profile balkonowe, które mają na celu ochronę delikatnych krawędzi balkonowych przed ukruszeniem, jak i działaniem wody deszczowej. Profile wykonane są z aluminium, czyli nie będą korodować. Również ściany można wykorzystać do aranżacji. Można pozostawić gładki tynk taki jak na całym domu, jak również użyć desek elewacyjnych czy kamienia ozdobnego na ściany. Dzięki temu taras i balkon będą odznaczały się wizualnie na tle całego domu. Aranżacja musi obejmować także meble. Najchętniej wybierane są te z drewna lub technorattanu, spotykane są też leżaki na metalowej konstrukcji z materiałowym wykończeniem. Meble powinny być wygodne, jak również odporne na wahania temperatur. Nie sprawdzają się na przykład meble z siedziskami i oparciami metalowymi, ponieważ zimą będą bardzo chłodne, a latem się nagrzewają, że nie można na nich usiąść. Do mebli zawsze można dokupić także miękkie poduszki, które będzie chowało się po sezonie. Meble nie powinny powodować zarysować na posadzce.

Warto także umieścić kilka elementów dekoracyjnych. Na balkonie można zamontować na balustradzie doniczki z wiszącymi kwiatami, na tarasie sprawdzą się duże stojące kwietniki. Kwiaty doniczkowe będą łącznikiem, między domem, a ogrodem, nadają koloru, a w zależności od gatunku można je stosować także przy domach nowoczesnych.