balustrady stalowe

Balustrady ze stali – jakie mają zalety?

Balustrady przy schodach czy balkonach są elementem niezbędnym, mającym zapewnić bezpieczeństwo korzystania z nich. Balustrady schodowe stanowią także podporę dla osób, które mają trudności z poruszaniem się np. dla seniorów. Balustrady balkonowe będą za to ozdobą zewnętrznej części domu. Do wyboru jest wiele rodzajów balustrad, ale nie każde są warte polecenia.

Nierdzewne balustrady ze stali

balustrady staloweBez dwóch zdań najkorzystniejszym rozwiązaniem będą balustrady stalowe z małopolskiego. Stal malowana jest proszkowo lub cynkowana ogniowo, dzięki czemu będzie zabezpieczona przed korozją. Stal zatem nie zmieni swojego kształtu, ani wyglądu z upływem lat. Na przykład kolor drewna może blaknąć, a ono samo spróchnieć pod wpływem działania wody. Częsta konserwacja obejmująca nakładanie bejcy i olejów jest niezbędna i musi być wykonywana co roku. Zajmuje to mnóstwo czasu, a drewno i tak z czasem nie będzie już tak dobrze wyglądać jak na początku. Balustrady stalowe są odporne nie tylko na działanie warunków atmosferycznych, ale także na uszkodzenia mechaniczne. Jedynie bardzo silne uderzenie czymś metalowym np. dużym młotkiem mogłoby je uszkodzić. Stal jest odporna na odkształcenia i zarysowania. Przez przypadek nie da się jej uszkodzić. Drewno zawsze może pęknąć pod naciskiem.

balustrady staloweZ drugiej strony popularne są też balustrady szklane. Wyglądają nowocześnie, są przeźroczyste, więc nie trzeba ich dobierać kolorystycznie do elewacji, czy do wnętrza. Jednak nawet te wykonane ze szkła hartowanego można uszkodzić. Przy uderzeniu nie rozpadną się na drobne kawałki ale na powierzchni pojawi się siateczka pęknięć. Nie trzeba się martwić o sprzątanie odłamków, nie mniej jednak balustrada nadaje się tylko do wymiany. Zaletą stali jest też to, że łatwo się ją czyści. Wystarczy zetrzeć kurz suchą ściereczką, można balustrady czyścic na mokro, a nawet dezynfekować silnymi środkami na bazie alkoholu. Stal się nie uszkodzi. Drewno trzeba czyścić delikatnie, specjalnymi środami. Na szkle za to łatwo zrobić smugi, więc najlepiej się sprawdzają środki do czyszczenia okien oraz specjalne myjki, które szybko zbiorą nadmiar płynu. Stal jest zatem najmniej problemowa pod każdym względem.

Reasumując, balustrady ze stali nierdzewnej to najlepszy wybór zarówno jeśli chodzi o balustrady do klatek schodowych, jak i na balustrady balkonowe. Są bardzo trwałe, solidne, stabilne. Łatwo się je czyści, nie trzeba konserwować, bo są zabezpieczone przed działaniem korozji. Zdecydowanie jest to doskonały produkt na lata, który sprawdzi się w domach, jak i w firmach.