szambo ekologiczne

Co warto wiedzieć o szambach ekologicznych?

Odkąd wielką popularnością zaczęły się cieszyć przydomowe oczyszczalnie ścieków to szamba zaczęły źle się kojarzyć i poszły w odstawkę. Zarówno lekkie zbiorniki plastikowe, jak i te solidniejsze z betonu przestały się sprzedawać i cieszyć się zainteresowaniem konsumentów. Jednak nie wszystkie szamba są takie same. Oczyszczalnie ekologiczne są często zwane również szambami ekologicznymi.

Dwuczęściowe szambo ekologiczne

szambo ekologiczneNie można zatem wszystkich produktów wrzucać do jednego worka. Co warto o nich wiedzieć? Opisywane szambo ekologiczne z drenażem składa się z dwóch części. W jednym zachodzi czyszczenie beztlenowe, a w drugim tlenowe płynnych zanieczyszczeń. Ścieki przechodzą przez osadnik gnilny i drenaż rozsączający. Podwójny system czyszczenia gwarantuje najlepsze wyniki, a oczyszczone ścieki są tak czyste, że można je odprowadzić do gruntu bez ryzyka zanieczyszczenia środowiska. Również warto zwrócić uwagę na użyte przy produkcji materiały. Zbiornik szamba ekologicznego zwykle wykonane są z poliestru, ale są wzmocnione włóknem szklanym, czyli wyjątkowo trwałym materiałem.

szambo ekologicznePrzez to szambo jest odporne na wszelkiego typu uszkodzenia, szczególnie te mechaniczne. Nie jest jednak tak ciężkie, jak szambo betonowe, zatem jego transport i montaż jest o wiele łatwiejszy. Kolejną zaletą jest brak konieczności stosowania instalacji elektrycznej przy oczyszczalni, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy (nie trzeba rozkładać dodatkowej linii kabli), a także na niezawodność (szambo będzie działało nawet przy awarii prądu). Czy wszystkie zanieczyszczenia zostaną przefiltrowane i oddane do gruntu? Zawsze trafią się stałe lub trudne do usunięcia zanieczyszczenia, które będą osadzały się na filtrach. Dlatego też trzeba je czyścić mniej więcej raz na pół roku, a raz na dwa lata czyści się cały osadnik gnilny. To i tak dużo zmienia, ponieważ tradycyjne szambo trzeba opróżniać nawet co dwa tygodnie (zależy od jego wielkości i od ilości produkowanych ścieków). W związku z tym koszty eksploatacji są o wiele wyższe. Warto zatem zainwestować w szambo z drenażem rozsączającym i osadnikiem gnilnym by uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Kończąc rozważania, szambo ekologiczne zwane jest też oczyszczalnią ekologiczną i ma niewiele wspólnego z tradycyjnym szambem. Jest o wiele bardziej wytrzymałe, trzeba je rzadko opróżniać, a oczyszczone przez osadnik i drenaż ścieki nie zagrażają otoczeniu i mogą być odsączone do gruntu. Szambo ekologiczne to zatem doskonała inwestycja dla każdego domu, niepodłączonego do kanalizacji.