Czym kierować się przy wyborze paneli?

Przestrzenne panele dekoracyjne to jedna z nowości, jeśli chodzi o dekorowanie ścian. Jest to produkt, który obecnie zyskuje na popularności. Już nie trzeba się ograniczać do malowania ścian, czy ich tapetowania. Teraz do wyboru są bardziej nowoczesne rozwiązania. W sklepach budowlanych czy wnętrzarskich można znaleźć panele różnych marek, dostępne w różnych cenach. Jak się w tym połapać?

Najlepsze panele dekoracyjne do domu

panele dekoracyjneTrzeba wiedzieć co nieco o panelach, ich montażu, dostępnych modelach, żeby wybrać to co dla nas najlepsze. Z materiałów możemy tu wyróżnić panele gipsowe, drewniane, szklane oraz z tworzywa sztucznego. Te pierwsze są najbardziej popularne. Z mieszanek gipsowych powstają panele dekoracyjne 3d, czyli mające przestrzenną fakturę. Mają różne kształty, najczęściej geometryczne. Są to fale, zygzaki, proste linie, czy kręgi. Takie panele 3d standardowo mają biały kolor, rzadziej można dostać je w innych barwach. Zaletą paneli jest szeroki wybór wzorów, jak również to, że można z nich samodzielnie układać różne wzory (choć są też gotowe zestawy do dekoracji całej ściany). To opcja dobra do pokoju dziennego, ja również do innych pomieszczeń, gipsowe panele sprawdzą się nawet przy kominku. Jeśli cenimy sobie naturalność, ekologię, lubimy styl skandynawski to powinniśmy sięgnąć po panele drewniane.

panele Nie przypominają one w niczym starej boazerii, są ładnie wykończone, lakierowane, zabezpieczane. Do wyboru są liczne gatunki drewna. Panele są gładkie, więc kurz na nich nie osiada. To rozwiązanie które jednak nie sprawdzi się w kuchni, łazience, czy blisko kominka. Także na ścianie z oknami drewno może się odkształcać ze względu na wilgoć i zmiany temperatur (chłód od okna i ciepło od kaloryfera). Trzeci rodzaj paneli to panele wykonane ze szkła laminowanego. Ten rodzaj daje idealnie gładką i lśniącą powierzchnię, występuje w wielu odcieniach, więc łatwo jest je dopasować. Szklane panele sprawdzą się w kuchni czy w łazience, gdzie wymagana jest duża odporność na wodę, jak również brak łączeń typu fugi. Ostatni rodzaj paneli dekoracyjnych to panele z tworzywa sztucznego pcv. To panele najtańsze i najłatwiejsze w montażu, przy tym najlżejsze.

To dobra opcja budżetowa, jak również dla osoby, która sama chce szybko przeprowadzić u siebie mały remont. Takie panele imitować mogą drewno, czy kamień, dostępne są też wzorzyste, czy jednobarwne. Wadą jest mniejsza trwałość w stosunku do paneli gipsowych. Szeroki wybór paneli dekoracyjnych pasujących do różnych pomieszczeń pozwala dokonać słusznego wyboru.