Okna drewniane

W czym okna drewniane są lepsze od plastikowych?

Drewno jest naturalnym i szlachetnym materiałem, który był stosowany z powodzeniem od tysiącleci, a najnowsze technologie obróbki pozwoliły jeszcze go ulepszyć. Okna drewniane posiadają znakomite właściwości izolacyjne i regularnie konserwowane są w stanie przetrwać całe wieki.

Okna drewniane czy plastikowe?

Okna drewnianePrezentują się również bardziej okazale i nadają domu ciepły wygląd, szczególnie jeśli wybierze się okna z widocznymi słojami. Ich wadą jest jednak cena. Są wyraźnie droższe, dlatego wiele osób nadal wybiera tańsze odpowiedniki z PCV, które nie robią tak okazałego wrażenia, ale też mają dobre właściwości. Okna drewniane są cieplejsze od plastikowych, zwłaszcza te wykonane z sosny lub świerku. Drewno ulega też mniejszym odkształceniom pod wpływem temperatury, dlatego sprawdzaja się wyjątkowo dobrze na południowej stronie domu czy mieszkania, gdzie słońce świeci najintensywniej. Okna z PCV mogą się po pewnym czasie wypaczać i tracić szczelność. Okna drewniane od dobrego producenta pozwalają na bardzo dużą dowolność w wyborze modeli, wzorów i kształtów. Nie wszystkie firmy mają jednak równie szeroki wybór. Cechą okien drewnianych jest właśnie to, że można je obrabiać na bardzo różne sposoby, co daje nam możliwość wybrania takich okien, jakie sobie wymarzyliśmy. Mogą być malowane, rzeźbione i lakierowane – w przypadku okien z PCV nie ma takiej możliwości.

Okna drewnianePonadto świetnie nadają się do dużych przeszkleń i można je łatwo naprawić, gdy zdarzą się uszkodzenia. Mimo to okna plastikowe też mają swoje zalety. Ze względu na łatwość produkcji nie ma trudności ze znalezieniem firmy, która zrobi dobre okna z PCV. W przypadku okien drewnianych musimy mieć pewność, że montażem i produkcją zajmą się prawdziwi fachowcy. Poza tym okna plastikowe są lżejsze i nie wymagają konserwacji. Wystarczy, że będzie je regularnie myć, a powinny dość długo zachować dobry wygląd. Można je też pokryć okleiną drewnopodobną, dzięki czemu za niższą cenę otrzymujemy substytut luksusowych okien drewnianych. Okna to spory wydatek, szczególnie w domu liczącym ponad sto metrów kwadratowych, więc decyzja, czy zdecydować się na okna drewniane czy plastikowe nie jest prosta. Nie bez powodu jednak okna drewniane kojarzą się z trwałością (ich stare odpowiedniki montowane dawniej w kamienicach to zupełnie inna sprawa). Okna z PCV mogą zmieniać odcień, gdy są długo narażone na promienie słoneczne i inne warunki atmosferyczne. Mają również tendencje do odkształcania się, przez co z czasem tracą na szczelności.

Okna drewniane są praktycznie pod każdym względem lepsze od plastikowych i znacznie lepiej się prezentują. Za jakość musimy jednak nieco dopłacić, dlatego wybór powinien być dostosowany do danego domu i zasobności portfela.