Czym są sprężarki chłodnicze?

Sprężarki chłodnicze to tego typu urządzenia, których zadaniem jest wspomaganie chłodzenia innych urządzeń, z którymi są skorelowane. I tak, sprężarki mają za zadanie sprężać preparat chłodniczy w podłączonych urządzeniach. Chłodzone jest powietrze lub woda albo odprowadzane jest ciepło z otaczającego powietrza czy też wody.

sprężarki chłodniczeSprężarki chłodnicze to urządzenia, które pracują w trybie cykli. W cyklu chłodniczym, czynnik roboczy, czyli amoniak albo HCFC zostaje zassany przez sprężarkę. Drugi etap tego cyklu to proces politropowy. Na tym etapie, w czasie tego procesu czynnik roboczy podlega zmianom ciśnienia i temperatury. Zarówno ciśnienie, jak i właśnie temperatura rosną. Pod wpływem tych działań, objętość właściwa czynnika roboczego podlega zmniejszeniu.
Czynnik roboczy w sprężarkach chłodniczych tego typu musi zostać sprężony w taki sposób by różnica pomiędzy ciśnieniem początkowym, wejściowym, a wyjściowym wynosiła dziesięciokrotność. I tak na przykład gaz sprężany jest z 2,5 bara aż do 25 barów. To ogromna różnica. Musi być taka, ponieważ w przeciwnym razie wzrosty temperatury były by zbyt wysokie. Dalej nagrzany, gorący gaz, który opuszcza sprężarkę, trafia na element zwany skraplaczem. Tam właśnie oddaje swoje ciepło. W najbardziej ogólnym opisie, tak właśnie można scharakteryzować działanie sprężarek chłodniczych.
Najważniejszym elementem jest tutaj właśnie podniesienie ciśnienia i temperatury czynnika roboczego. Dzięki temu można potem doprowadzić do jego skroplenia, oddania przez niego temperatury i schłodzenie. Tak naprawdę to bardzo dobre urządzenie, które doskonale sprawdza się do chłodzenia skorelowanych maszyn.

Wszędzie tam, gdzie chłodzenie jest konieczne stosowane są różne rodzaje sprężarek, które dostosowane są odpowiednio do potrzeb danego urządzenia. Sprężarki oczywiście nie są jednorodne, są bardzo zróżnicowane i dzieli się je pod różnymi kryteriami, zależnie od tego, czym się od siebie one różnią i jaka ich część jest dla danej sprężarki charakterystyczna czy specyficzna i odróżniająca.

Leave a Comment