dekoracyjna bordiura ścienna

Dekoracje ścienne – bordiury, panele, sztukateria

Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych dekoracji, takich jak poduszki, misy, świeczki, na rzecz ozdobnych elementów ścian, czy podłóg. Na podłogach można zastosować tafle intarsjowane, rozety, czy też układać panele w fantazyjne wzory. Dzięki temu posadzka wygląda bardzo estetycznie i nie potrzebuje już dodatkowych dekoracji np. w postaci dywanu.

Bardzo ładna bordiura

dekoracyjna bordiura ściennaJak to wygląda w przypadku ścian? Nie trzeba juz decydować się na wzorzystą tapetę, farby strukturalne, czy płytki z naturalnej cegły czerwonej. Obecnie do wyboru są dużo bardziej stylowe rozwiązania, które pozwalają na subtelniejsze, jednak widoczne dekorowanie ścian. Przykładem może być piękna dekoracyjna bordiura ścienna. Bordiury kojarzą się przede wszystkim z intarsjowanymi parkietami. Jest to słuszne skojarzenie. Bordiury to ozdobne paski lub obramowania, często wykonywane z drewna, które można umieszczać zarówno na parkiecie, jak i na ścianie. W przypadku podłóg bordiura jest na tym samym poziomie co deski parkietowe. Na ścianie może ona być wypukła, chyba że cała ściana lub jej część są np. obłożone boazerią i bordiura stanowi jej część.

dekoracyjna bordiura ściennaInnym przykładem dekoracji ściennych jest sztukateria. Ma ona formę ozdobnych listewek układanych w formę kwadratów, czy prostokątów, które są naklejane na ścianę, dzięki czemu zyskuje ona wymiaru przestrzennego. Sztukateria taka może mieć kolor ściany lub uniwersalny np. biały. Są także całe tafle sztukaterii, bardzo łatwe w montażu, a do tego dostępne są w różnych wzorach. Na ścianach można montować też różne ozdobne panele i okładziny. Może to być imitacja czerwonej cegły, elastyczne deski przypominające drewno, beton architektoniczny, czy gipsowe panele 3D. Zwykle z ich pomocą dekoruje się wybraną ścianę w salonie, kuchni, czy sypialni, czasem jedynie na części ściany znajduje się okładzina. Trzeba tutaj znać umiar – co za dużo to niezdrowo. Nie należy z dekoracjami przesadzać, żeby pokój nie wyglądał na pstrokaty i zagracony. Zawsze można celować w mniej rzucające się w oczy dekoracje, takie jak biała cegła, czy dekoracyjne płytki w subtelnym kolorze. Można je kupić w sklepach budowlanych.

Kończąc rozważania, warto jest poświęcić chwilę czasu na to, by zaplanować dekoracje ścienne w pomieszczeniu. Zamiast kwiecistej tapety czy abstrakcyjnych obrazów lepiej jest zainwestować np. w bordiury, panele, czy sztukaterię. Z pewnością ładnie wykonana ściana z dekoracjami, w dowolnym pomieszczeniu. będzie przyciągała wzrok naszych gości, a i oko właściciela będzie cieszyło.