deska elewacyjna elastyczna

Deska elewacyjna – przydatne informacje

Ładna, estetycznie prezentująca się i trwała elewacja będzie ozdobą każdego domu. Odpadający tynk, brudna elewacja, niedopasowana kolorem do stolarki okiennej sprawi, że cały budynek będzie wyglądał na stary i nieatrakcyjny, choćby był dopiero co wybudowany. Dlatego też warto zadbać o odpowiedni wygląd elewacji, tak by dzięki niej cały dom prezentował się nienagannie. Jak to uczynić?

Idealna deska na elewację

deska elewacyjna elastycznaDo wyboru są różne opcje, zamiast klasycznych tynków. Są okładziny kamienne i ze spieków kwarcowych, są dobre do biurowców i domów nowoczesnych, szczególnie tych z ciemnymi dachówkami (standardowo takie okładziny są granatowe, prawie czarne). Klinkier mało kiedy pasuje, z kolei drewno szybko niszczeje. Na szczęście jest jeszcze inna opcja, a mianowicie. Taka polecana deska elewacyjna elastyczna imituje swoim wyglądem deskę drewnianą. Jest dostępna w różnych naturalnych odcieniach, takich jak jasny dąb (odcień żółty), mahoń (czerwony), czy palisander (ciemnoczekoladowy). Na desce odwzorowane są słoje i inne ,,wzory” jakie posiada deska drewniana naturalna. Dzięki temu nawet z bliska jakby się przyjrzeć takiej okładzinie to można nie poznać się na tym, że to tylko imitacja – różnicę poczuje się dopiero w dotyku.

deska elewacyjna elastycznaImitacja desek jest dużo bardziej miękka, elastyczna, przyjemna w dotyku. Nie ma sęków, ani drzazg więc nie trzeba się obawiać skaleczenia. Dodatkowo deskę elastyczną o wiele łatwiej jest zamontować i utrzymać w dobrym stanie. Nawet podłoże pod deskę nie musi być idealnie równe, bo nakładając klej się ono wyrówna. To pozwala na zaoszczędzenie czasu i sporej ilości pracy potrzebnej na szlifowanie ścian. Na klej dopasowany kolorystycznie do desek nakłada się panele. Potem warto jest je zabezpieczyć przeźroczystym lakierem, który nie zmieni barwy desek. Dzięki lakierowi panele będą nieco twardsze (a więc odporne na uszkodzenia mechaniczne, np. pęknięcia, czy zarysowania), a do tego będą bardziej odporne na działanie deszczu, czy promieni ultrafioletowych. Dobrej jakości deska nie będzie droga, a jej trwałość ocenia się nawet na piętnaście lat (tyle wynosi gwarancja od producentów takich wyrobów). W międzyczasie deski nie trzeba impregnować ani olejowa jak tych drewnianych – można je co najwyżej od czasu do czasu umyć, jeśli deszcz tego nie zrobi.

Zdecydowanie elewacyjna deska elastyczna jest lepsza niż deska drewniana. Sprawia o wiele mniej kłopotów, jest lżejsza, bardziej odporna na wysokie i niskie temperatury, jak i na działanie wilgoci. W dodatku jej montaż jest łatwy, a szeroka paleta barw pozwala na dopasowanie jej do stolarki okienno-drzwiowej.