linie kroplujące

Dlaczego warto wybrać linie kroplujące?

Każdy kwiat, drzewo czy warzywo ma inne preferencje odnośnie gleby, nasłonecznienia, czy daty sadzenia. Źle dobrana roślina do gleby nie będzie rosnąć i owocować, trzymana w cieniu lub na słońcu zgnije lub uschnie. Jeśli posadzi się ją za wcześnie to przymarznie, a jak za późno to nie wypuści kwiatów.

Nowoczesne linie nawadniające

linie kroplująceRównież ogromne znaczenie ma odpowiednie nawodnienie terenu. Zarówno nadmiar, jak i zbyt mała ilość wody nie są dobre dla rośliny. Są takie, które trzeba podlewać raz na jakiś czas np. kaktusy. Jednak w okresie letnim trawę, czy warzywa trzeba podlewać codziennie. Jak dobrze podlewać rośliny? Nie jest to takie proste. Trawnik można podlewać wężem, czy zraszaczami. Drzewa i krzewy mają zwykle skomplikowany system korzeniowy i same pobierają sobie wodę z gruntu. Ich podlewanie też nie stanowi problemu. Co z ogródkiem warzywnym, czy kwiatami? Tu najlepsze będą nowoczesne linie kroplujące do ogrodu. Jak one wyglądają i dlaczego są takie dobre? To cienkie, zwykle czarne rury które mają dziurki wykonane w równych odstępach. Takie rurki można położyć na ziemi lub je delikatnie ziemią przysypać. Linie stosuje się także tam gdzie zastosowano maty ściółkujące (też zwykle czarne).

linie kroplująceDzięki ciemnemu kolorowi nie będą się one odznaczały. Grubość rurek i rozstaw dziurek może być różna. Rurki wykonane są z tworzywa sztucznego, odpornego na działanie wody, a także słońca, czy na uszkodzenia mechaniczne. Linia jest miękka, elastyczna, jednak nie wygina się zanadto. Linie kroplujące połączone są z głównym sterownikiem nawadniania ogrodu. Podlewanie może zatem trwać krócej lub dłużej. Dzięki temu że woda leci powolnym strumieniem kropelek to nie tworzą się kałuże ani zastoje wodne. Woda od razu będzie wsiąkać w ziemię. Taki system jest odpowiedni dla większości roślin, które wolą bym podlewane bezpośrednio do korzenia, a nie z góry. Wtedy woda zostanie pobrana przez korzeń, a roślina może się rozwinąć. Zraszanie z góry mogłoby osłabić delikatne płatki kwiatów, czy też sprawić, że owoce zgniją. Ponadto, podlewanie kropelkowe przy dużym nasłonecznieniu i wysokiej temperaturze jes bardzo wskazane. Podlewanie z góry sprawiłoby, że kropelki osiadałyby na łodygach i liściach.

Słońce by je szybko wysuszało, a nawet mogło ,,spalić” roślinkę. Za to podlewanie do ziemi nie uszkodzi rośliny, a woda tak szybko z gruntu nie wyparuje. Podsumowując, zdecydowanie linie kroplujące są obowiązkowa częścią systemu nawadniania w ogrodzie. Można je rozkładać na kwiatowych rabatach, ogródkach warzywnych, czy w innych miejscach.

Więcej na stronie http://nawadnianie-sklep.com