ogniwa fotowoltaiczne

Dostępne ogniwa fotowoltaiczne

Słońce to źródło energii odnawialnej, które można efektywnie wykorzystać. Promienie słoneczne pozwalają zarówno na otrzymywanie ciepła, jak i na produkcję energii elektrycznej. Aby wytwarzanie prądu było możliwe, konieczne jest zastosowanie specjalnych systemów fotowoltaicznych.

Ogniwa fotowoltaiczne a finanse

ogniwa fotowoltaiczneSkładają się one z paneli fotowoltaicznych, które potrafią niestety sporo kosztować, jednak cena bardzo często zależy od zastosowanych ogniw fotowoltaicznych. Na rynku dostępne są bowiem panele oparte na modułach z ogniw monokrystalicznych oraz z ogniw polikrystalicznych. Czym charakteryzują się te rozwiązania? Według profesjonalistów, najwyższą sprawnością odznaczają się pierwsze z wymienionych ogniw. W ich przypadku można mówić o około 30-letniej żywotności. Takie ogniwo monokrystaliczne wykonuje się z jednego kryształu, jego struktura zostaje ułożona w jednym kierunku, dzięki czemu uzyskuje się najwyższą sprawność. Jednocześnie jednak koszt produkcji takiego ogniwa monokrystalicznego jest naprawdę wysoki, co wiąże się też z tym, że panele monokrystaliczne kosztują o wiele więcej niż ich polikrystaliczne odpowiedniki. Jeśli więc interesują nas ogniwa fotowoltaiczne w promocyjnej cenie, odpowiedniej dla naszych możliwości finansowych, lepiej zdecydować się na polikrystaliczne.

ogniwa fotowoltaiczneWprawdzie cechują się one nieco mniejszą sprawnością, jednak możemy przecież wybrać system o dużej mocy, dzięki czemu i tak wyprodukujemy prąd na całe zapotrzebowanie naszego gospodarstwa domowego. Takie moduły polikrystaliczne nie wymagają dużych nakładów finansowych podczas produkcji, dlatego też w efekcie końcowym ich cena jest niska. Jak są produkowane takie ogniwa? Producent bierze czysty półprzewodnikowo krzem, który zostaje rozpuszczony w podciśnieniu, oczywiście pod szkłem ochronnym. Następnie substancję przelewa się do kokili, czyli do specjalnych form odlewniczych, i tam zastyga. Powstałe w ten sposób multikrystaliczne bloczki są poddawane dalszej obróbce – za pomocą pił ucina się równe słupki, a następnie krążki krzemu, które muszą mieć odpowiednią grubość. Takie płytki montowane są w modułach i instalowane na dachach.

Choć, jak już zostało wspomniane, ich sprawność jest nieco niższa, w ogólnym rozrachunku klienci doceniają stosunek jakości do ceny, dlatego instalacje oparte na ogniwach polikrystalicznych są przez nich najczęściej kupowane. Szacuje się, że wybiera je około 90% klientów. W dodatku istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie na panele w urzędzie gminnym, wówczas inwestycja staje się dla indywidualnej osoby jeszcze bardziej opłacalna.