Drzwi wewnętrzne a zawiasy

Wybór drzwi do domu to kolejny etap remontu, czy też kończenie budowy. Muszą one pasować zarówno do naszych wyobrażeń, jak i do stylu, jaki dobraliśmy do naszych wnętrz. W zależności od preferencji możemy zainstalować drzwi drewniane, z tworzywa drewnopochodnego lub szkła. To, co sprawi, że będą sprawne to odpowiednio dobrane zawiasy.

Zasuwy w naszej ochronie

zasuwaMontaż drzwi wewnętrznych, pomimo że nie jest sprawą trudną, lepiej zostawić w rękach profesjonalistów, którzy doskonale wiedzą jak umieścić drzwi posiadające trzy zawiasy, a jak te, które mają o jeden więcej w przygotowanej przez budowlańców ościeżnicy. Oczywiście, od materiału, z jakiego zostały wykonane drzwi zależy jakie zawiasy będzie można do nich dobrać. Inne rozwiązania stosujemy w przypadku stolarki drewnianej, czy też tej z płyt MDF czy HDF, a inne w przypadku szkła. Te ostatnie potrzebują specjalnych rozwiązań – to zawiasy utrzymują taflę szkła stanowiącą drzwi. W zależności od jakości zawiasów zależy przebieg eksploatacji – im lepsza, tym dłużej będziemy mogli z łatwością otwierać i zamykać drzwi wewnętrzne bez przeszkód w postaci skrzypienia, czy nierównego wejścia w ościeżnicę. Zużycie, jakie mają zawiasy, jest spowodowane ciężarem jaki muszą unieść, dlatego im cięższe drzwi tym większe zawiasy. Od ich położenia zależy również sposób otwierania – gdy zawiasy znajdują się po prawej stronie, wówczas nazywa się drzwi prawymi, gdy po lewej – odpowiednio lewymi. Takie jednoskrzydłowe drzwi uchylne, które stosuje się w domach wymagają dwóch zawiasów, jedynie egzemplarze z ciężkiego drewna lepiej sprawdzają się na rozwiązaniu w postaci trzech elementów.

Wybór zawiasów jest bardzo ważny, lepiej jest przekazać go profesjonalistom, którzy uwzględnią wszelkie opcje i wybiorą najlepszą z nich, którą będziemy mogli cieszyć się przez wiele lat.

Leave a Comment