malarnia proszkowa

Duża malarnia proszkowa w Bydgoszczy

Malowanie proszkowe jest to proces, z którego chętnie korzystają wytwórcy stalowych lub żeliwnych produktów. Powłoki wykonane w ten sposób są bardzo trwałe oraz chronią element przed korozją. Sam proces jest również całkowicie bezpieczny dla środowiska naturalnego, ponieważ zachodzi w bardzo szczelnych komorach z wentylacją zamkniętą, która zapobiega wydostawaniu się proszku poza pomieszczenie.

Malarnia i ciekawe propozycje

malarnia proszkowaW ten sposób możemy malować zarówno małe jak i duże elementy. Jeżeli chodzi o usługi, jakie oferuje nam malarnia proszkowa – Bydgoszcz posiada bardzo ciekawe propozycje. To właśnie w tym mieście znajduje się największy piec polimeryzacyjny w regionie. Jego długość sięga ponad 8,5 metra, dzięki czemu możemy swobodnie pokrywać powłoką farby proszkowej bardzo duże elementy. Na samym początku cyklu, elementy muszą być dokładnie oczyszczone. Robi się to za pomocą piaskarek oraz różnego rodzaju szlifierek, które umożliwiają pozbycie się większych ognisk korozyjnych. Następnie, wolne od zanieczyszczeń wyroby trafiają do specjalnej, szczelnej komory, w której są pokrywane warstwą kolorowego proszku. Pył bardzo dokładnie i równomiernie przylega do uziemionego stalowego lub aluminiowego elementu za sprawą odpowiedniego naładowania elektrostatycznego cząstek. Następnie element jest podgrzewany aż do momentu stopienia się farby.

malarnia proszkowaKiedy uzyskamy już optymalną temperaturę, a cała warstwa proszku równomiernie się roztopi, to rozpoczyna się przemyślane wychładzanie całego układu. Dokładna wartość temperatury panującej w komorze oraz czas wychładzania jest zależny od tego, jaki rodzaj proszku zostanie użyty. Bydgoskie firmy oferują malowanie substancjami poliestrowymi oraz epoksydowanymi. Powstałe powłoki mają niezwykle dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, zawilgocenie, mróz oraz promieniowanie UV. Dużą zaletą tego sposobu malowania stali jest to, że możemy go używać zarówno w przypadku dużych, przemysłowych elementów, jak i drobnych, dekoracyjnych detali. Metodę można więc nazwać uniwersalną, ponieważ jest wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu. Proces malowania proszkowego wykonuje się tylko jednorazowo. Już podczas takiego cyklu, element pokrywa dość gruba, równomierna powłoka farby.

Cały proces jest pozbawiony powstawania zacieków, ponieważ na elemencie od początku znajduje się optymalna ilość farby proszkowej. Uzyskana warstwa jest znacznie bardziej jednorodna niż w przypadku malowania emulsjami wodnymi. Nic więc dziwnego, że w województwie kujawsko – pomorskim tak chętnie korzysta się z tego rodzaju usług.