baloty

Folia do sianokiszonki – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

W przypadku sianokiszonki w większych gospodarstwach te magazynowane są w silosach, jednak w mniejszych praktykowane jest nadal sporządzanie sianokiszonki w balotach. Folia do sianokiszonki to nic innego jak specjalistyczna folia stretch. Folię tę produkuje się na tych samych maszynach co folię stretch, tylko wykorzystuje się inne surowce i dodatki.

Do czego służy folia do sianokiszonki?

traktorek jednoosiowyFolia idealnie nadaje się do zabezpieczania sianokiszonki i przechowywania balotów w warunkach polowych. Wysokiej jakości folia do sianokiszonki pozwala na przechowywanie siana poza obiektami zamkniętymi. Zapewnia wysoką szczelność, dzięki czemu tworzy warstwę ochronną zabezpieczającą przed wpływem promieni słonecznych, niskich temperatur, dostępu powietrza. Dodatkowo wyróżnia ją duża odporność mechaniczna, zastosowanie takiej folii przy produkcji sianokiszonki wpływa na zwiększenie jej jakości, zmniejszenie kosztów produkcji paszy oraz optymalizuje sposób żywienia zwierząt. Przy wyborze tego produktu nie warto patrzeć na tańsze odpowiedniki. Warto też zwrócić uwagę na podawaną na opakowaniu liczbę warstw. Najczęściej używane są folie 3-wartwowe, w przypadku droższych rozwiązań 5-warstwowe. Na opakowaniu powinna znajdywać się jasna i czytelna informacja o liczbie warstw folii.

balotyIstotnym szczegółem jest również zastosowany w rolce klej, pozwalający szczelnie skleić poszczególne warstwy, odcinając tym samym dopływ powietrza. Folia zawierająca dobrej jakości klej powinna po otwarciu przyklejać się do rąk, a przy owijaniu wydawać charakterystyczny trzeszczący dźwięk. Pasze zapakowane przy jej udziale zachowują przez długi czas swoje naturalne właściwości. Dzięki jednostronnej kleistości folii baloty nie kleją się do siebie. Dodatkowo dobra folia do sianokiszonki posiada różne kolory. Zaleca się wybierać w pierwszej kolejności te o jasnych barwach, czyli białą bądź jasnozieloną, która najlepiej odbija promienie słoneczne, co ma prawidłowy wpływ na przebieg fermentacji i magazynowanie paszy. Należy unikać folii bezbarwnej, która najczęściej kusi atrakcyjną ceną, jednak nie spełnia wymogów folii rolniczej, dedykowanej do owijania balotów. Wybierając folię do sianokiszonki musimy również wiedzieć, jaki rozmiar rolki będzie potrzebny. Producenci oferują różne długości i szerokości tak, aby najlepiej dostosowały się do potrzeb klienta.

Aby sporządzić dobrej jakości sianokiszonkę, nie wystarczy tylko odpowiedni surowiec, ale również ważny jest proces zbioru i przechowywania. Decydującą rolę odgrywa tu właśnie folia do sianokiszonki. Wybierając odpowiednie pakowanie balotów, trzeba zwrócić uwagę na istotne właściwości i zwrócić uwagę na jej wytrzymałość. Warto zainwestować w profesjonalne folie, które zagwarantują otrzymanie wysokiej jakości sianokiszonki.