instalacje automatyki

Funkcje automatyki w budynkach

W dużych obiektach budowlanych ciężko mieć wszystko pod kontrolą, dlatego skuteczne okazują się systemy automatyki budynków. Dzięki nim możemy w prosty sposób kontrolować między innymi instalacje grzewcze, elektryczne oraz sanitarne. Jeśli chodzi o instalacje elektryczne, takie systemy automatyki skupiają się przede wszystkim na monitoringu.

Instalacje a monitoring pracy

instalacje automatykiUmożliwiają one odczyt wyników wskazywanych przez liczniki energii elektrycznych. Są także kompatybilne z analizatorami sieci. Automatyka pozwala nam na sterowanie stanami wyłączników oraz przekaźników, na załączanie obwodów elektrycznych. Jest również niezbędna dla prostej i szybkiej instalacji agregatów prądotwórczych. Jeśli chodzi o sieć sanitarną, tutaj przemyślane instalacje automatyki pozwalają przede wszystkim na monitoring pracy przepompowni wody czy też stacji hydroforowej. Automatyka obejmuje także system wentylacji oraz klimatyzacji. Wystarczy kompleksowa instalacja automatyczna, aby móc szybko i bez problemów regulować temperaturę nawiewu i wywiewu. Automatyka zapewnia również kontrolę kosztów eksploatacyjnych. Możemy za jej pomocą sterować grzejnikami, ogrzewaniem podłogowym. Bez wątpienia możliwość sterowania tak wieloma urządzeniami oraz możliwość kontrolowania ich pracy jest bardzo ważna i ma znaczenie między innymi dla naszego bezpieczeństwa.

instalacje automatykiDlatego jeżeli zależy nam na naprawdę przemyślanej instalacji automatyki zamontowanej w danym obiekcie budowlanym, powinniśmy powierzyć to zadanie specjalistom, którzy od lat działają w tej branży i posiadają naprawdę duże doświadczenie. Taka firma nie tylko zaprojektuje dla nas system automatyki, ale również zamontuje konkretne urządzenia oraz wdroży pracowników w ich działanie. Takie rozwiązania są niezwykle popularne w przemyśle, możemy je spotkać w halach produkcyjnych i przemysłowych. Jednakże obecnie automatyka przenika także do budownictwa mieszkalnego. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się bowiem system inteligentnego domu, czyli automatyka, która pozwala na sterowanie zabezpieczeniami domu, roletami, ogrzewaniem. Na przykład, system alarmowy automatycznie informuje odpowiednie służby o włamaniu czy o pożarze, dzięki czemu nie musimy samodzielnie wykonywać telefonów – wszystko jest pod kontrolą automatyki.

Z kolei sterowanie roletami to udogodnienie dla naszego codziennego życia. Za pomocą jednego przycisku podnosimy lub opuszczamy rolety, bez konieczności wykonywania tego ręcznie. Jak widać, przemyślane systemy automatyki to zarówno bezpieczeństwo, jak i wygoda.