Funkcjonalna wentylacja z odzyskiem ciepła

Sezon grzewczy jest jednym z najtrudniejszych okresów w naszym kraju. To podczas niego wiele gospodarstw domowych ma problem z uzyskaniem właściwych środków w celu utrzymania określonego ciepła wewnątrz domu. Wiele domów posiada przestarzałe systemy grzewcze w których występują duże straty ciepła, a ceny paliwa są dość duże. Często jednak wina nie tkwi w samym ogrzewaniu.

Działanie wentylacji z odzyskiem ciepła

korzystna wentylacja z odzyskiem ciepłaWentylacja także może mieć bardzo duży wpływ na kontrolowanie ciepła wewnątrz domu. Wiele budynków posiada przestarzałe systemy wentylacyjne, tak zwane grawitacyjne. Wykorzystują one naturalne niedoskonałości budynku w celu przeprowadzenia wymiany powietrza. Ten typ wentylacji działa na zasadzie różnicy ciśnień, przez co jest ona znacznie intensywniejsza zimą. To właśnie przez nią występują liczne, chłodne przeciągi i szybka utrata ciepła. Wentylacja mechaniczna jest znacznie lepszym rozwiązaniem, które nie powoduje dużych strat cieplnych. Nowoczesne systemy tego typu posiadają możliwość odzyskiwania ciepła z wydmuchiwanego na zewnątrz powietrza. Taki proces odbywa się wewnątrz rekuperatora, który prowadzi wymianę ciepła pomiędzy powietrzem wydmuchiwanym, a zasysanym z zewnątrz budynku. Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest zredukowanie kosztów ogrzewania nawet o połowę.

korzystna wentylacja z odzyskiem ciepłaZnacznie mniejsza utrata ciepła umożliwia łatwiejsze kontrolowanie temperatury wewnątrz takiego budynku. Dzięki temu utrzymuje się ona na bardziej stałym poziomie, zgodnie z intensywnością ogrzewania. Korzystna wentylacja z odzyskiem ciepła posiada sporą ilość zalet wpływających także na zdrowie domowników. Dzięki jej wykorzystaniu można utrzymać stałą świeżość powietrza wewnątrz domu, jednak przy tym nie wprowadzając powietrza chłodnego. Zmniejsza to ryzyko zachorowań oraz osłabienia odporności osób mieszkających w takim miejscu. Dodatkowo, liczne filtry zainstalowane w dmuchawie rekuperatora blokują wszelkie bakterie, grzyby i inne drobnoustroje, które normalnie przedostawałyby się do takiego domu. Ta blokada szczególnie przyjazna jest dla małych dzieci, dzięki czemu szansa na ich zachorowanie jest znacznie mniejsza.

Rekuperacja jest systemem korzystającym z energii elektrycznej w celu ciągłego funkcjonowania. Pobór tej energii stoi jednak na zaskakująco niskim poziomie, dzięki czemu całość systemu jest dość oszczędna, a przede wszystkim zimą. Wentylacja mechaniczna jest coraz bardziej powszechna, gdyż stosuje się ją w większości nowoczesnych budynków. Jest to rozwiązanie komfortowe, dzięki któremu oszczędza się zdrowie i pieniądze.