Impregnacja powierzchni brukowej i betonowej

W wielu miejscach, gdzie występuje kostka brukowa można zauważyć plamy oleju, plamy wycieków z maszyn przemysłowych czy powstające krople deszczu pozostające na powierzchni. Utrzymywanie się na powierzchni różnych płynów czy zabrudzeń jest efektem impregnacji. Nasycanie materiałów, takich jak drewno, papier, beton, płótna, skóra czy tynk nazywane jest właśnie impregnacją. Taka czynność przebiega dzięki roztworom żywic, rozpuszczonego wosku czy za pomocą innych substancji chemicznych. Ta ostatnia grupa impregnatu stosowana jest w przemyśle budowlanym. Zabezpieczenie betonu czy kostki brukowej daje nie tylko efekty wizualne, ale i funkcjonalność.

Zalety impregnacji kostki brukowej

Środki impregnujące koloryzujące są dopasowane specjalnie do powierzchni. Wśród rodzajów tych do betonu można wyróżnić te dające efekt matowy lub połysk, stosowane do powierzchni wewnętrznych oraz zewnętrznych, chroniące przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych, takich jak kwasy, zasady czy sole. Zabezpieczanie pomieszczeń i powierzchni zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz przebiega w ten sam sposób. Konserwacja powierzchni betonowych ma wiele zastosowań i przynosi wiele efektów. Do efektów impregnacji można zaliczyć wzmacnianie struktury, eliminację pylenia, odporność na ścieranie i tarcie, zabezpieczenie przed wchłanianiem wilgoci, zapobieganie przebarwieniom, porastaniu mchem, zapobieganie wchłanianiu zanieczyszczeń i substancji niepożądanych. Ponadto substancje nasycające mogą ułatwiać czyszczenie powierzchni betonowej, mogą poprawić efekt wizualny lub nadać nowego wyglądu, dzięki zastosowaniu różnej, ciekawej kolorystyki.

Impregnaty barwiące do kostki brukowej i betonu mogą nadać jej nowy, żywy kolor oraz pomóc zapobiegać działaniom czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne czy opady atmosferyczne. Jednak jak każda powierzchnia nadmiernie eksploatowana może po czasie się niszczyć i będzie wymagana ponowna konserwacja. A co w przypadku braku impregnacji świeżo wylanej posadzki czy świeżo zamontowanej kostki brukowej? Takie powierzchnie i podobne do nich z czasem poprzez brak odpowiedniego nasycania zaczną się ścierać, a w konsekwencji zaczną pylić. Wszystko przez nadmierną eksploatację i tarcie. Ponadto niezaimpregnowany materiał betonowy może pękać i kruszyć się, ponieważ jest stosunkowo miękkim materiałem.

Kostka brukowa, jak i posadzki betonowej jak większość materiałów wymagają odpowiedniej pielęgnacji i dbania o nie, aby cieszyć się nimi jak najdłużej. Impregnacja pozwala na odpowiednie zabezpieczenie danych powierzchni przed działaniem szkodliwych czynników, a także może nadać inny wygląd poprzez uzyskanie nowego, żywego koloru wygładzającego strukturę.