izolacja pianką

Izolacja poddasza – pianką czy wełną?

Izolacja budynku jest bardzo ważną sprawą, jeśli chce się ograniczyć problemy związane z uciekaniem ciepła i dostawaniem się chłodu do wewnątrz pomieszczeń. Odpowiednie zaizolowanie domu jest koniecznością, jeśli nie chce się później płacić wysokich rachunków za ogrzewanie. Jeśli chodzi o metody izolacji, wełna mineralna jest wciąż najbardziej popularna. Widać jednak rosnące zainteresowanie pianką poliuretanową.

Izolacja pianką jest nowoczesna

izolacja piankąMa ona wiele zalet podobnie jak wełna. Wiele osób waha się więc, które tworzywo wybrać. Nowoczesna izolacja pianką ma współczynnik przenikania ciepła od 0,036-0,040 (jeśli chodzi o piankę otwartokomórkową), natomiast wełna mineralna ma ten współczynnik na wysokości 0,030-0,045. Współczynniki te są więc podobne. Wyróżnia się ocieplenie poddasza pianką otwartokomórkową oraz zamkniętokomórkową. Ta druga ma współczynnik przenikania ciepła 0,021-0,024. Częściej stosuje się ją do ocieplania na zewnątrz. Poza tym różnice między pianką poliuretanową a wełną mineralną są widoczne także w ich ciężarze. Ma on oczywiście znaczenie, bo materiał ociepleniowy będzie stanowił obciążenie dla budynku, a w szczególności dla dachu. Nie można powiedzieć, że jest to zła kwestia, ponieważ cięższe ocieplenie poddasza stanowi lepszą izolację akustyczną. Lżejsze natomiast ma tę zaletę, że trzeba zużyć mniej materiału, tworząc dachową konstrukcję. Natrysk pianki poliuretanowej to obciążenie około ośmiu do dziesięciu kilogramów na metr sześcienny w przypadku pianki otwartokomórkowej, natomiast w wersji zamkniętomomórkowej to nawet od trzydziestu do aż czterdziestu sześciu kilogramów na metr sześcienny. Z kolei wełna to obciążenie w przypadku stosowania mat od dziesięciu do trzydziestu pięciu kilogramów na metr sześcienny, a w wersji płytowej jest to od szesnastu do aż sześćdziesięciu kilogramów. Niestety wadą pianki poliuretanowej jest z kolei to, że jest ona dużo mniej odporna na ogień. Warto wziąć to pod uwagę podczas zastanawiania się, co wybrać. Poza tym natrysk pianki jest niestety droższą inwestycją. Mimo wszystko jednak wielu producentów twierdzi, że jest to najlepszy sposób na ocieplenie poddasza.

Wiele zależy od tego, w jaki sposób wykonana jest izolacja poddasza pianką. Jak zostało zaprezentowane, parametry w przypadku obu tych metod mogą być podobne, jeśli chodzi o wiele kwestii. Pianka poliuretanowa jest na pewno lżejsza, ale też droższa i znacznie mniej odporna na działanie ognia, choć należy wspomnieć, że jest ona materiałem samogasnącym. Do wyboru więc materiału ociepleniowego należy podejść z rozwagą, zastanawiając się nad wszelkimi jego cechami.