izolacje termiczne przemysłowe

Izolacje w budynku – różne rodzaje

Każdy budynek musi nie tylko mieć solidne fundamenty, trwały dach, czy odpowiednio położone instalacje. Ważna jest także dobrze dobrana izolacja. Izolacja to termin bardzo obszerny, dotyczący nie tylko budownictwa, ale też np. elektryki. Izoluje się konstrukcje i kable, izolacja może być termiczna, ale też akustyczna, czy przeciwwodna.

Solidna izolacja dla przemysłu

 izolacje termiczne przemysłoweWarto przyjrzeć się nieco bliżej temu zagadnieniu i wiedzieć jak powinny wyglądać solidne izolacje termiczne przemysłowe w budynkach. Na pewno izolowane są fundamenty. Muszą one być zabezpieczone przed działaniem chłodu, jak i wilgoci z gruntu. Fundamenty pod fabryką czy magazynem muszą być odporne na wstrząsy i duże obciążenie. Dlatego najlepiej sprawdza się tu izolacja foliami. W przypadku ścian czy dachów można postawić na izolację z pianki poliuretanowej. Jest lekka, nie obciąża konstrukcji, a dodatkowo szybko się ja nakłada – to ważne, bo budynek fabryki może mieć nawet kilkaset metrów powierzchni. Izolacje w przemyśle dotyczą tez zbiorników np. z wodą czy paliwem. Zlokalizowane są one zwykle na zewnątrz fabryki lub hali. Wykonywane są z blachy falistej, rzadziej gładkiej. Między ich ściankami jest właśnie warstwa pianki poliuretanowej. Latem sprawi, że zbiornik się nie nagrzeje (więc np. woda nie będzie wrzeć i parować), a latem nie doprowadzi do zamarzania, czy znaczącego zgęstnienia płynu np. oleju.

 izolacje termiczne przemysłoweWykonuje się też specjalne izolacje dla rurociągów, czy maszyn przemysłowych. Izolacja pozwala na odzysk ciepła, będzie też niepalna, czy niewrażliwa na działanie żrących substancji. Tu sprawdzają się specjalne materace izolacyjne. Obkłada się nimi rury i inne konstrukcje i zapina sprzączkami lub rzepami. wtedy zawsze można zdjąć materac i założyć go w innym miejscu. Warto zaznaczyć, że w przemyśle ważna jest izolacja urządzeń elektrycznych. Bez uziemienia i systemów antyprzepięciowych kable mogłyby się spalić, czy też często dochodziłoby do przepięć. Niektóre urządzenia są zabezpieczane przed działaniem wody – w połączeniu z prądem tworzy ona niebezpieczną mieszankę. Dlatego też kable zwykle mają otoczki, a maszyny nie są stawiane w pobliżu zbiorników z płynami.

Reasumując, izolacje w przemyśle mogą być bardzo podobne albo bardzo różne, w porównaniu to standardowej izolacji w budynku mieszkalnym, czy usługowym. Trzeba dbać o to, by izolacja miała odpowiednią grubość, wytrzymałość, a także by była odporna na działanie wody czy kwasów. Profesjonaliści z dziedziny budownictwa z pewnością będą wiedzieli jak wybrać dobrą izolację do budynku.