Jak pielęgnować drzwi wewnętrzne?

Nawet najlepszej jakości drzwi wewnętrzne po dłuższym czasie stracą swój atrakcyjny, świeży wygląd. Czy jednak to oznacza, że musimy koniecznie wymieniać je na nowe? Nie, warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację, aby uniknąć wymiany. Dbając o drzwi sprawimy, że dłużej będą wyglądać dobrze. Pamiętajmy jednak, że sposób pielęgnacji oraz konserwacji zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane dane drzwi.

Pielęgnacja i konserwacja drzwi

drzwi wewnętrzne sprzedawane w kielcachDlatego na to powinniśmy zwrócić uwagę już na samym początku, przy zakupie. Takie drzwi wewnętrzne sprzedawane w Kielcach to na przykład drzwi lite lub z płyt drewnopochodnych. O ile w pierwszym przypadku mamy wiele interesujących możliwości na ich samodzielne wykończenie – możemy je przemalowywać, o tyle drzwi z płyt na to nie pozwalają. Nie zmienimy ich koloru – taka możliwość odświeżenia w tym wypadku nie wchodzi w grę. Powinniśmy być szczególnie ostrożni także jeśli wybraliśmy drzwi pokryte laminatem, gdyż nie znoszą one kontaktu z wilgocią. Ponadto są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku zniszczenia, trudno może być je odnowić. Jeżeli zaś w codziennej eksploatacji drzwi nie naraziły się na żadne szkody, pamiętajmy o ich regularnej pielęgnacji. Na rynku dostępne są specjalne preparaty do takich drzwi, które pozwalają im odzyskać blask. Dzięki nim można pozbyć się też zarysować. Drzwi laminowane można również pokrywać woskiem.

drzwi wewnętrzne sprzedawane w kielcachJeśli chodzi zaś o ogólną konserwację każdego rodzaju drzwi, pamiętajmy, że nadmierna wilgoć nie jest przez nie pożądana. Mycie na mokro jest w większości przypadków niedopuszczalne, o czym wspominają kieleccy producenci. To jest ważne także dlatego, że czasami myjąc podłogi, możemy przez przypadek przemoczyć dolną część drzwi. Unikajmy takich sytuacji, jeżeli nie chcemy zobaczyć w niedługim czasie potem odkształceń w tych miejscach, które często stykały się z mopem. Same mycie drzwi powinno odbywać się za pomocą delikatnych detergentów z jak najmniejszą ilością wody. W kieleckich sklepach znajdziemy produkty specjalnie przeznaczone do drzwi, nie zawierają one agresywnych substancji chemicznych, dlatego są bezpieczne dla stolarki otworowej. Takie preparaty nie są też tłuste. To również ważna kwestia, o czym wiedzą kieleccy sprzedawcy i być może doradzają pod tym względem swoim klientom. Tłuste środki czyszczące mogą doprowadzić do przebarwienia drewna – i to na stałe.

Bez wątpienia pielęgnacja drzwi niekoniecznie jest taka prosta, jak nam się wydaje. Jednak jeżeli będziemy pamiętać o wskazówkach od kieleckich producentów i sprzedawców drzwi i akcesoriów do nich, z pewnością nasze drzwi przez długi czas będą cieszyły się atrakcyjnym i świeżym wyglądem.