podkład pod wykładzinę

Jak wybrać dobry podkład pod wykładzinę?

Podłoga to element wykończenia domu, który jest najczęściej używany. Jej powierzchnia jest płaska, co pozwala na swobodne poruszanie się. Dodatkowo zapewnia ona izolację i ociepla pomieszczenie. Przy wyborze dywanów, które ją pokrywają należy zwrócić również uwagę na podkłady, które dostępne są w większości sklepów branżowych.

Sprawdzony podkład do wykładzin

podkład pod wykładzinęDzięki nim wykładzina nie przemieszcza się, a także wydłuża się czas jej użytkowania. Przy czym dobrze wpływają na organizm, odciążając stawy. Obecnie montaż podkładu jest bardzo ważny i musi być dopasowany do każdego rodzaju powierzchni. Firmy, które zajmują się ich produkcją zazwyczaj tworzą dwie grubości, które wykorzystuje się zgodnie z zapotrzebowaniem. Podkład o grubości 4 milimetrów będzie odpowiedni dla paneli lub drewna. Z kolei ten, który ma od pięciu do dziesięciu milimetrów przeznaczony jest głównie dla dywanów. Są to produkty ekologiczne, które powstają w pełni z recyklingu. Wykonywane są z pianki poliuretanowej, która jest wtórnie spieniona. Dzięki temu nie zmieniają swojej objętości przez cały okres użytkowania, a także nie kurczą się pod wpływem działania temperatury czy wilgoci. Podkład pod wykładzinę dywanową daje efekt tak zwanego miękkiego podłoża. W związku z tym można poruszać się po nim w butach, kapciach, a także na boso. Dodatkowo dobrze działa na stawy kolanowe i niweluje ryzyko urazów podczas niechcianych upadków.

podkład pod wykładzinęOdpowiednie dopasowanie go do wykładziny nie jest trudne, ponieważ do przycięcia wystających elementów wystarczy użyć zwykłych nożyczek kuchennych. Dzięki temu możliwe jest ułożenie go idealnie równo z innym tworzywem. Kolejnym jego atutem jest izolacja akustyczna, która z pewnością pomaga głównie wtedy kiedy mieszkanie znajduje się w bloku, czy dom jest dwupiętrowy. Zniwelowanie hałasu wpływa również na samopoczucie domowników. Ponadto kupno podkładu pomoże w ukryciu wszelkich nierówności, które mogłyby być widoczne przez wykładzinę, bądź odczuwalne gołą stopą. Oczywiście jedną z najważniejszych zalet jest po prostu możliwość utrzymania ciepła, czyli izolacja termiczna. To z kolei przekłada się na mniejsze zużycie ogrzewania i zmniejszenie rachunków. Dodatkowo zakupiona wykładzina nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu, tylko będzie mogła służyć przez długie lata, jeśli będzie prawidłowo czyszczona.

Wybór odpowiedniego podkładu może być ciężki, w związku z tym przed jego kupnem najlepiej jest zasięgnąć rady u sprzedawcy, który ma dostęp do wszystkich rodzajów i odpowiednią widzę na ich temat. Dla każdego ważna będzie inna jego cecha. Niektórzy zadbają o izolacje akustyczną i termiczną, czy wygodę, a inni zwrócą uwagę na możliwość eliminacji nierówności.