dach

Jakie dachówki wybrać?

Standardowym pytaniem, jakie zawsze stawiają sobie osoby budujące własny dom, jest pytanie o dach – jaki rodzaj dachówek wybrać? Czy postawić na nowoczesną blachodachówkę, czy może tradycyjną, ale droższą, dachówkę ceramiczną. Zastanawiają się, czy da się połączyć estetykę z wytrzymałością, a przy tym zachować niską cenę.

Proponowane rodzaje dachówek

dachNiestety nie do końca jest to możliwe – najlepsze, wysokiej jakości dachówki ceramiczne potrafią sporo kosztować. Na szczęście istnieje wiele atrakcyjnych alternatyw, na przykład w postaci dachówki cementowej, która swoim wyglądem ma naśladować tę ceramiczną. Przyjrzyjmy się jednak najpierw tym, które znamy od wieków. Dachówki ceramiczne wykonywane są z gliny, którą wypala się w wysokiej temperaturze. Proces ten wiąże się z uzyskaniem dużej trwałości oraz długowieczności. Co za tym idzie – taka dachówka ceramiczna charakteryzuje się dużą wytrzymałością na uszkodzenia. Zaporę dla niektórych może stanowić cena. Tej przeszkody nie ma w przypadku dachówek cementowych. Do ich wykonania wykorzystano beton, a wierzchnią warstwę stanowi szkliwo ceramiczne, dzięki czemu dachówka betonowa może z powodzeniem przypominać swoją droższą alternatywę.

dachCo jeszcze istotne, dachówka cementowa ma niższą wagę niż ceramiczna – dzięki czemu charakteryzuje się lepszym przenoszeniem obciążeń a także prostszym montażem. Niestety w zamian za te zalety tracimy jedną – trwałość. Nowoczesne dachy w Konstancinie Jeziornej oparte są mimo wszystko najczęściej właśnie na dachówkach cementowych, zwłaszcza że ich wybór jest naprawdę szeroki. Znajdziemy wśród nich dachówki tradycyjne, karpiówki oraz zakładkowe i zakładkowe przesuwne. Jeśli zależy nam na szlachetnym wyglądzie dachu, wówczas postawmy na mniszki. Z kolei najbardziej uniwersalne są karpiówki, które nie posiadają żadnych żłobień, a efekt końcowy zależy od ich sposobu układania – możliwe jest na przykład układanie jedna na drugą, na łuskę czy na koronkę. Oczywiście powinniśmy zwrócić uwagę także sposób wykończenia dachówki – możemy bowiem wybrać dachówkę, która jest całkowicie matowa, taką, która ma półmatowe wykończenie oraz angobę szlachetną, która charakteryzuje się bardzo wyraźnym połyskiem.

Jeszcze bardziej błyszcząca od niej jest tylko dachówka glazura. Jak widać, tak szeroki wybór, jaki dają nam producenci dachówek, z pewnością sprawia, że ciężko się zdecydować na konkretny wariant dachówki. Warto więc dobrze przemyśleć tę decyzję przed zakupem materiału, aby później móc cieszyć się jak najlepszym efektem końcowym.