pompa ciepła

Mity dotyczące pomp ciepła

Pompy ciepła to ekologiczne urządzenia grzewcze, które zyskują swoją popularność – szczególnie w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Charakteryzują się doskonałą współpracą z takimi urządzeniami jak fotowoltaika, co jeszcze bardziej wpływa na ich pozytywny wpływ na środowisko. Są urządzeniami bezobsługowymi, w pełni zautomatyzowanymi, łatwymi i tanimi w eksploatacji.

Plotki dotyczące pomp ciepła

pompa ciepłaWraz ze wzrostem popularności tych urządzeń, w społeczeństwie powstało wiele mitów. Powszechnie uważa się, że pompy ciepła są urządzeniami bardzo drogimi. Co prawda sama inwestycja jest wyższa od klasycznych kotłów, jednak podsumowując całościowe koszty poniesione na budowę, zagospodarowanie miejsca pod kotłownię i magazyn opału, czy przyłączenie instalacji gazowych, których pompa ciepła nie potrzebuje, różnica ta wcale nie okazuje się tak duża. Prawdą jest, że pompa ciepła to urządzenie o niewielkich rozmiarach, które można umieścić w dowolnym pomieszczeniu – najczęściej są to urządzenia gospodarcze lub pralnie ze względu na niewielką emisję dźwięku, powodowaną przez pracę urządzenia. Kolejną obawą, przed którą stają inwestorzy jest to, czy pompa będzie pracować wydajnie przy niskich temperaturach na zewnątrz. W przypadku starszych urządzeń, w momencie, gdy temperatura powietrza spadała poniżej -5 lub -10 stopni Celsjusza, pracę pompy wspomagała grzałka elektryczna. Współczesna technologia umożliwia sprawne funkcjonowanie pompy powietrznej nawet w momencie, gdy temperatura na zewnątrz osiąga -20 stopni Celsjusza. Pompy gruntowe są dużo bardziej odporne na niskie temperatury, dlatego ich sprawność nie obniża się nawet podczas wysokich mrozów.

pompa ciepłaJak wspomniano wcześniej – pompy ciepła emitują pewien poziom hałasu, jednak w przeciwieństwie do powszechnej opinii nie jest on aż tak uciążliwy, szczególnie gdy urządzenie znajduje się w odległym pomieszczeniu lub na zewnątrz. Pompa ciepła uznawana jest za urządzenie zajmujące dużą ilość miejsca, co jest oczywiście nieprawdą – ich wymiary są bardzo podobne do tych, jakie mają gazowe kotły kondensacyjne. Ponadto, w przeciwieństwie do większości urządzeń grzewczych – pompy ciepła są bezobsługowe, nie wymagają częstych przeglądów i charakteryzują się bardzo niskim wskaźnikiem awaryjności. W przypadku pomp ciepła podobnie jak dla kotłów gazowych wystarczy coroczny przegląd urządzenia w celu kontroli pracy jego mechanicznych podzespołów.

Pompy ciepła to urządzenia zyskujące na popularności – głównymi zaletami, które zachęcają inwestorów do tego typu rozwiązań, są przede wszystkim wysoka wydajność, wygoda użytkowania i ekologiczność. Aby pompa ciepła spełniała oczekiwania mieszkańców, należy dobrać odpowiednią moc urządzenia do budynku, w którym ma zostać umieszczona.