lakierowanie proszkowe

Na czym polega lakierowanie proszkowe?

Kiedy tradycyjne metody malowania przedmiotów zawodzą, należy skorzystać z nowoczesnych technik, które gwarantują trwałe i estetyczne krycie powierzchni. Nie wszystkie bowiem emalie nadają się do pokrywania elementów metalowych, które są obecne w meblach, konstrukcjach budynków, a także sprzętach codziennego użytku. Dzięki proszkowej metodzie malowania możliwe jest nanoszenie powłok lakierniczych między innymi w przemyśle motoryzacyjnym i meblowym.

Profesjonalne lakierowanie proszkowe

lakierowanie proszkoweProces, nazywany malowaniem na sucho, zapewnia nie tylko estetyczny wygląd powierzchniom, ale także chroni je przed korozją. Współczesne farby proszkowe posiadają właściwości fizykochemiczne, dzięki którym uzyskują przyczepność do podłoża. Malowanie nimi wykorzystuje się w przypadku elementów metalowych. Proces nanoszenia preparatu polega na rozprowadzeniu natrysku po powłokach wcześniej przygotowanego i oczyszczonego elementu. To działanie poprzedza również umieszczenie przedmiotu w piecu konwekcyjnym i poddanie działaniu wysokich temperatur. Ma to na celu utwardzanie powłok. Dobrą metodą na zapewnienie estetycznego wyglądu na przykład placom zabaw lub parkingów jest profesjonalne lakierowanie proszkowe ogrodzeń w mazowieckim. Wszelkie grodzone elementy, takie jak barierki, poręcze i odbojniki również mogą być potraktowane farbą w proszku.

lakierowanie proszkoweMalowanie tą techniką wykorzystywane jest zarówno do ochrony przed rdzą, jak i w celu nadania lepszego wyglądu poddawanym procesowi powierzchniom. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku metalu i aluminium, których nie da się pomalować zwykłą farbą na mokro. Skuteczny proces malowania proszkiem ma zapewnić powłokom większą trwałość oraz odporność na ścieranie. Odbywa się on w komorze lakierniczej. Gwarantuje także najlepsze efekty wizualne, w tym również bardziej wyrazisty kolor powłoki. Cały proces proszkowego malowania polega w dużym uproszczeniu na nakładaniu naelektryzowanych cząstek farby na powierzchnię przewodzącą np. metalu. Działanie preparatu opiera się więc na elektrostatyce. Metodę proszkową wykorzystuje się też często do malowania drewna i materiałów drewnopochodnych, a także tworzyw sztucznych. Do największych zalet farb proszkowych zaliczyć można fakt, że mimo upływu czasu nie niszczą się i nie łuszczą.

 Są odporne na działanie czynników pogodowych, uszkodzenia mechaniczne oraz zmienny poziom wilgoci w otoczeniu, dzięki czemu świetnie sprawdzą się na terenach otwartych. Stanowią też bardziej ekologiczne rozwiązanie. Część farby można z powodzeniem odzyskać właśnie dzięki temu, że ma postać proszku, który nie traci z czasem swoich pierwotnych właściwości.