Wylewka betonu

Nadproża żelbetowe – charakterystyka

Nadproże budowlane to ważny element konstrukcyjny. Przykrywa od góry otwory drzwiowe i okienne. Ich głównym zadaniem jest wzmocnienie tej części ściany, w której znajduje się otwór. W internecie możemy spotkać się z różnymi terminami określającymi nadproże. Fachowcy określają je jako belki nadprożowe, nadproże budowlane, drzwiowe lub okienne.

Gdzie stosuje się nadproża betonowe?

Wylewka betonuDobiera się je indywidualnie, w zależności od konstrukcji budynku, szerokości otworu oraz od przeznaczenia samej budowli. Przede wszystkim służą jako element konstrukcyjny budowli, jednak bywa, że są stosowane również do dekoracji ściany. Wymiary belki zależą od szerokości otworu, na którym ma być wykorzystany. Nadproża stosowane są głównie w przypadku ścian działowych oraz nośnych, ale również przejść między pomieszczeniami i przestrzeni w murze. Dzielą się na kilka rodzai, w zależności od materiału wykorzystanego do produkcji nadproża. Najpopularniejszym są nadproża żelbetowe. Stanowią połączenie mieszanki cementu, wody i kruszywa oraz stalowego zbrojenia. O Ilości tych prętów, ich średnicach, przekroju i rozstawie decyduje uprawniony konstruktor. Nad otworem ściennym montuje się specjalną formę zbitą z desek i układa w środku pręty ze stali żebrowanej. Do niej wlewamy betonową zaprawę, a zewnętrzną stronę konstrukcji okrywamy materiałem izolacyjnym, by uchronić nadproże przed szkodliwym działaniem niskiej temperatury.

Wylewka betonuNastępnie musimy odczekać, aż beton się zwiąże. Gdy materiał wyschnie i stwardnieje, zdejmujemy deski, a nad otworem zostaje gotowe betonowe nadproże. Dobrą praktyką jest pokrycie wnętrza deskowania substancją antyadhezyjną jeszcze przed wlaniem masy. Ułatwia ona odseparowanie desek od betonu. Do formowania nadproży żelbetowych stosuje się beton klasy B20, B25 lub B30. Zależy to od określonych rozpiętości i stopnia obciążenia. Jeśli chodzi o stal użytą do produkcji prętów, najczęściej wybiera się typ AIII oraz ST3S. Każda belka nadprożowa ma przypisany określony symbol, który wskazuje, do jakiego typu konstrukcji może być wykorzystana. Przykładowo, oznaczenie „S” oznacza, że dane nadproże nie jest obciążone stropem. Symbol „N” wręcz przeciwnie – określa belkę obciążoną stropem, natomiast „D” mówi, że nadproże przeznaczone jest do ścianek działowych. Oprócz nadproży żelbetowych stosuje się również prefabrykaty, kształtki nadprożowe, belki strunobetonowe oraz gotowe nadproża.

Każdy z tych typów stosuje się do innego rodzaju budowy. Niektóre dużo bardziej usprawniają pracę i przyspieszają ją. Inne są równie skuteczne, lecz wymagają nieco więcej czasu do ich montażu. Jednak w konstrukcjach budowlanych wszystkie znajdą zastosowanie.