przydomowa oczyszczalnia

Jaka oczyszczalnia sprawdzi się przy Twoim gospodarstwie?

Choć wydawać by się mogło, że budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest atrakcyjną alternatywą dla szamba, nie należy podejmować tej decyzji pochopnie. Trzeba mieć na uwadze to, że oczyszczalnia powinna być indywidualnie dobrana pod względem swoich parametrów technicznych – nie zawsze to, co sprawdza się u sąsiada, będzie dobre dla naszego gospodarstwa domowego.

Przydomowa oczyszczalnia i filtry

przydomowa oczyszczalniaJeżeli więc decydujemy się na przydomową oczyszczalnię, istotne jest to, aby nie kierować się opiniami innych osób, a samodzielnie dobrać najlepsze dla nas urządzenie – o tym, zaś, które jest najlepsze, dowiemy się, jeśli dokładnie określimy swoje wymagania. W pierwszym kroku należy pomyśleć o tym, jakie ilości ścieków będą dostarczane do oczyszczalni – oczywiście nie da się tego precyzyjnie wskazać, jednak producenci oczyszczalni mają swoje założenia dotyczące tego, ile ścieków dziennie wytwarza jedna osoba. Jeżeli więc nasze gospodarstwo domowe liczy 4 osoby, wówczas na tej podstawie można też określić wielkość oczyszczalni – zbiornik powinien wtedy mieć m.in. 1800 l. To wydaje się dużo, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że ścieki przetrzymywane są w osadniku przez 3 dni, gdyż dopiero taki czas pozwala na ich odpowiednie oczyszczenie. Istnieje możliwość wybrania mniejszego osadnika, jednak wówczas musimy zakupić ich kilka – zbiorniki proponowane przez producentów można łączyć szeregowo, dlatego nie będzie to stanowiło żadnego problemu.

przydomowa oczyszczalniaZastanówmy się też nad tym, z jakiego materiału powinien być wykonany taki zbiornik – tutaj dawne zbiorniki betonowe odchodzą już w niepamięć, głównie z tego względu, że ich montaż jest zbyt pracochłonny, są one ciężkie co przeszkadza w transporcie, a pod względem właściwości wytrzymałościowych nie różnią się niczym od lżejszych, a równie bezpiecznych, zbiorników z tworzyw sztucznych, na przykład z laminatu lub z żywic poliestrowych. Każda dobra przydomowa oczyszczalnia z Poznania posiada także takie wyposażenie jak filtry. Na tym etapie będziemy musieli wybrać rodzaj filtra doczyszczającego – w ofertach producentów znajdują się filtry siatkowe oraz specjalne pojemniki z materiałem filtracyjnym. W ostatnim kroku musimy zdecydować się nad formą odprowadzania ścieków – wśród możliwości wymienia się najczęściej drenaż rozsączający lub złoże biologiczne.

W tym drugim przypadku konieczne jest podłączenie urządzenia do instalacji elektrycznej, czego nie ma przy drenażu rozsączającym. W kilku słowach nie da się ocenić, która oczyszczalnia będzie najlepsza, dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradców od producentów oczyszczalni.