odwierty geotechniczne dla inwestorów

Odwierty i inne badania geotechniczne

Wykonywanie odwiertów geotechnicznych jest jedną z usług proponowanych przez firmy zajmujące się badaniami geologicznymi. Odwierty te pozwalają określić parametry gleby i upewnić się, czy dane podłoże nadaje się do posadowienia na nim obiektu budowlanego o konkretnych wymiarach. Wiercenia mogą być wykonywane różnymi metodami.

Fachowe odwierty geotechniczne

odwierty geotechniczne dla inwestorówWyróżnia się tutaj wiercenie udarowe, obrotowe, wibracyjne, a także płuczkowe oraz bezpłuczkowe. W przypadku wiercenia udarowego stosuje się świder udarowy, który może być prowadzony ręcznie lub maszynowo. W efekcie urabiana skała wydostaje się na wierzch poprzez przewód wiertniczy. Jeśli chodzi o wiercenia obrotowe, tutaj specjalny świder doprowadza do kruszenia się skały i jej ścierania, i to w ten sposób uzyskujemy materiał do badań geotechnicznych. Wybierając wiercenie wibracyjne, stosuje się sondę drgań o dużej częstotliwości, zaś przy wierceniach płuczkowych konieczne jest zastosowanie tak zwanej płuczki wiertniczej, dzięki której gleba z dna otworu przedostaje się na wierzch. Wiercenie bezpłuczkowe zaś polega na wybieraniu gleby z dna otworu, korzystając ze specjalnego narzędzia czerpiącego. Takie odwierty geotechniczne dla inwestorów wykonują specjalistyczne firmy, których podstawową usługą są badania geotechniczne oraz geologiczne.

odwierty geotechniczne dla inwestorówOsoby zajmujące się wykonywaniem odwiertów oraz późniejszym badaniem urobków muszą bowiem posiadać niezbędne kwalifikacje oraz umiejętności do przeprowadzania tego typu badań. Każda pomyłka może bowiem zakłamać wyniki, co przecież jest niepożądane i nie po to wykonuje się takie badania. Ale odwierty geotechniczne to nie jedyna usługa takich firm. Inżynierowie zajmują się bowiem także badaniami, podczas których wykorzystywane są georadary, a także badaniami elektrooporowymi. Mogą oni ocenić stateczność skarp oraz zboczy, a także kontrolować zagęszczenia podsypek budowlanych czy wałów przeciwpowodziowych. Każde badania zakończone są zawsze sporządzeniem dokumentacji podłoża gruntowego, dzięki czemu można stwierdzić, czy dany teren nadaje się na posadowienie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem. Inżynierowie mogą przygotowywać także opinie geotechniczne, jak również projekty. Do ich zadań należą też odbiory wykopów fundamentowych.

Jak widać, inżynierowie geotechnicy wykonują sporo różnego rodzaju prac, dlatego kwalifikacje oraz doświadczenie są tutaj niezbędne. Warto więc, aby inwestorzy wybierali sprawdzone firmy do wykonywania odwiertów czy innych badań, aby mieć pewność, że wyniki będą zgodne z rzeczywistością.