Żuraw budowlany

Operator żurawia – informacje ogólne

Przechodząc obok dużego placu budowy, chyba nie da się każdorazowo nie zauważyć ogromnych rozmiarów maszyny, jaką jest żuraw wieżowy. To kluczowy element wszystkich robót budowlanych, bez którego praca nie byłaby tak sprawna i efektywna. Bardziej popularna nazwa dla żurawia to po prostu dźwig. Jest to więc urządzenie dźwignicowe, które potrafi unieść przedmiot nawet na wysokość 100 metrów.

Modele i zastosowania żurawi budowlanych

ŻurawNajnowsze modele dźwigów są w stanie unieść do 240 tysięcy kilogramów ciężaru. Oczywiście żurawie różnią się od siebie rozmiarami, udźwigiem oraz modelem. Dzielą się one ze względu na sposób budowy oraz montażu. Jednym z parametrów, który je wyróżnia to typ wysięgnika. Może być on wodzakowy, odciągowy lub bezodciągowy, albo wychylny. Żurawie wyróżnia się także przez wzgląd na sposób ich posadowienia. W tym wypadku możemy mówić o dźwigach stacjonarnych lub przejezdnych. Żurawie stacjonarne są nieruchome i ustawia się je na kotwie, podwoziu lub szybie windy. Przejezdne z kolei mogą się poruszać szynowo lub gąsienicowo. Dźwigi możemy też podzielić ze względu na montaż na takie, które są montowane z użyciem dźwigu pomocniczego oraz te przeznaczone do szybkiego montażu. Żurawie wykorzystywane są przede wszystkim do wznoszenia budowli wielokondygnacyjnych. Mogą to być zarówno bloki mieszkalne, jak i budynki przemysłowe.

Żuraw budowlanyIch obecność na placach budowy pozwala zoptymalizować koszty, zaoszczędzić czas i usprawnić pracę. Jedna doświadczona osoba z pulpitem do sterowania dźwigiem jest w stanie zdziałać więcej niż kilka ekip budowlanych. Dlatego tak ważne jest dobre zaplecze szkoleniowe, które uczyni operatorów maszyn tego typ ludźmi kompetentnymi i zdolnymi do wykonywania takiej pracy. Odpowiednio przeprowadzone szkolenie zakończone uzyskaniem niezbędnego certyfikatu to gwarantowana praca dla operatora żurawia. Na rynku znajdziemy mnóstwo rzetelnych firm, które oferują kursy i szkolenia z tego zakresu. Właściciele firm budowlanych bardzo często wypożyczają dźwigi jedynie na konkretne zlecenie. Jest to wygodne rozwiązanie, bowiem zakup żurawia na własność wymagałby regularnej eksploatacji urządzenia. Wynajęty dźwig to jasna i przejrzysta inwestycja na konkretną budowę, przy której okaże się niezbędny. Poza tym jest to oczywiście dużo tańsza opcja, niż kupno żurawia. Profesjonalna obsługa maszyn to dzisiaj niezwykle pożądana umiejętność.

Tak, jak praca w magazynie jest uwarunkowana posiadaniem licencji na obsługę wózka widłowego, tak samo na budowie uprawnienia na żurawia wieżowego są niezwykle cenne i przydatne. Jest to oferta warta przemyślenia, tym bardziej, że dziś oferta szkoleń i kursów jest naprawdę szeroka i atrakcyjna cenowo.