kominek

Parapety i kominki – wady i zalety

W dzisiejszych czasach drewno jest bardzo cenionym materiałem, co raz chętniej goszczącym w naszych domach. Przede wszystkim za takim wyborem stoi wysoka jakość elementów drewnianych i zdecydowanie estetyczny, ciepły wygląd. Mimo, że przez konsumentów najczęściej wciąż wybierane są parapety kamienne, to drewniane dużo nie odstają od nich ilością sprzedaży.

Kominki i parapety – co warto wiedzieć?

kominekDużą zaletą jaką posiadają parapety drewniane jest zdecydowanie możliwość wyboru różnego rodzaju drewna, charakteryzującego się różną barwą. Dlatego jeżeli w domu mamy już drewniane elementy jak np. półki na kominki-Poznań stanowiące podstawy obudów czy podłogi bądź poręcze od schodów warto jest dobrać parapety i okna w podobnym odcieniu. Drzewa cieszące się największą popularnością to zdecydowanie buk, dąb i sosna, rzadziej jesion i olcha. Omawiając parapety nie można pominąć również kwestii obróbki, mamy do wyboru drewno lite, czyli łączone na szerokości lub drewno łączone na mikrowczepy czyli klejone warstwowo. Najczęściej końce parapetów są zaokrąglone, a krawędzie zaoblone. Warto także pamiętać, że konieczna jest także impregnacja gdyż drewno jest znacznie mniej odporne na zarysowania niż kamień. Poza tym to czego nie doświadczymy stosując parapety z kamienia, a niestety może nas spotkać przy drewnianych to plamy i odbarwienia na skutek wilgoci czy słońca.

Jednak zdecydowanie tego czego nie można odebrać drewnu to ciepły i naturalny wygląd, którego z pewnością nie dostarczy nam żaden inny materiał. Poza tym parapety wykonane z tego materiału są łatwe w montażu i obróbce.