piece kozy

Piec koza – co jest ważne

Piece wolnostojące są niezwykle atrakcyjne. Nie muszą być bowiem wbudowywane w ścianę, co daje nam wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych. Oferta producentów jest naprawdę szeroka, bez problemu znajdziemy więc piec, który doskonale wpasuje się w nasze wnętrze. Zarówno jeśli to wnętrze nowoczesne, pomieszczenie w stylu skandynawskim czy może prowansalskim.

Piec koza a bezpieczeństwo domowników

piece kozyDecydując się na piece kozy, pamiętajmy jednak, żeby przed montażem zapoznać się z wytycznymi producenta, aby mieć pewnośc, że instalacja przebiegnie prawidłowo i będziemy mogli eksploatować kominek w sposób całkowicie bezpieczny. Oczywiście podstawowym zagrożeniem, które pojawia się w związku z instalacją pieca w domu, jest pożar – jednak możliwość ta zostaje ograniczona do całkowitego minimum, jeśli kominek jest instalowany w zgodzie z normami, które obecnie obowiązują, a także w zgodzie z istniejącymi przepisami technicznymi. Aby tak było, instalację kozy powinniśmy powierzyć profesjonalistom, posiadającym odpowiednie uprawnienia do wykonywania tego typu zadań. Również sam zakupiony piec powinien posiadać właściwe certyfikaty. Nasze bezpieczeństwo będzie zależało jednak nie tylko od prawidłowości montażu, ale także od prawidłowej eksploatacji. Istotny jest na przykład rodzaj stosowanego paliwa.

piece kozyDrewno iglaste za bardzo się kopci i posiada niską kaloryczność, dlatego jego stosowanie jest błędem. Piece kozy najlepiej sprawdzają się w spalaniu drewna pochodzącego z drzew liściastych. To ono charakteryzuje się też najlepszymi parametrami opałowymi, oczywiście jeśli jest odpowiednio suche, gdyż zbyt wilgotne drewno nigdy nie będzie dobrze się palić. Jeśli zależy nam na naszym bezpieczeństwie, pamiętajmy też o tym, żeby montować piec typu koza w miejscu, w którego pobliżu nie znajdują się żadne łatwopalne przedmioty, które szybko mogłyby zostać zajęte przez iskrę z kominka. Nie stawiajmy takiego pieca zbyt blisko ściany, jeżeli nie jest ona odpowiednio zabezpieczona. Oczywistym jest, że posiadanie kominka to prawdziwa przyjemność, gdyż dzięki temu możemy spędzać spokojne wieczory przy przyjemnym cieple oraz blasku ognia, jednak jak widać, bardzo istotne jest przestrzeganie pewnych wytycznych, aby zapewnić wszystkim domownikom bezpieczeństwo.

Sam wybór kominka oraz jego estetyka to tak naprawdę sprawa drugorzędna. Obecnie rynek kominków wolnostojących jest tak rozbudowany, że bez problemu i bardzo szybko znajdziemy taką kozę, której wygląd idealnie wpasowuje się w nasz gust oraz w architekturę danego wnętrza.