deska podłogowa rustykalna

Ponadczasowy styl rustykalny

Kiedy planuje się remont lub budowę domu, należy podjąć ważne decyzje. Zazwyczaj poprzedzając wszelkie prace, trzeba zaplanować zakup materiałów wykończeniowych. Ich dobór zdaje się być prosty – ma być estetycznie i solidnie. Jednak, zanim zdecyduje się na coś konkretnego, warto przemyśleć swoje postanowienie.

Modne, rustykalne deski podłogowe

deska podłogowa rustykalnaTrzeba to zrobić ze względu na oczekiwany styl, w jakim ma być wykonane dane pomieszczenie. Raz podjęte zdanie na temat oczekiwanego efektu pomaga szybciej uporać się z wyborem podłóg, mebli a nawet dodatków.  Wyróżnia się wiele nurtów jeżeli chodzi o wystrój wnętrz. Można je ogólnie podzielić na tradycyjne i nowoczesne. Pomimo, że to te nowoczesne są bardziej powszechne w nowym budownictwie, to do łask wracają te pierwsze. Szczególnym rodzajem tradycyjnej estetyki jest styl rustykalny. Możliwe, że wynika to z potrzeby przebywania człowieka blisko natury. Jest to styl nawiązujący bowiem do sielskiego, wiejskiego trybu życia. Odnaleźć w nim można prostotę, naturalność oraz nawiązanie do tradycji. Jednak niekoniecznie musi być jak w skansenie. Czasem wystarczy już kilka akcentów, aby stworzyć rustykalne wnętrze. Idealnym uzupełnieniem takiego stylu jest pasująca do niego podłoga. Warto zdecydować się w takim przypadku na deski podłogowe. Dlaczego akurat deski? Ponieważ jest to naturalne drewno – świetnie nawiązuje do surowości wiejskich klimatów.

deska podłogowa rustykalnaRaczej unika się w takich wnętrzach twardych, zimnych posadzek. Równocześnie barwa drewna pozwala dodatkowo ocieplić wnętrze, natomiast unika się kolorów sztucznych i zimnych. Drewno pozwala stworzyć przytulne, swojskie zakątki w domu. Rustykalna deska podłogowa powinna odznaczać się naturalistycznym wyglądem. Im bardziej widoczne są naturalne walory drewna tym lepiej. Najmodniejsza deska podłogowa rustykalna jest często specjalnie postarzana. Pozwala to na stworzenie niepowtarzalnego klimatu – wszakże wieś to miejsce ciężkiej pracy, deski w wiejskich domach raczej nie wyglądały idealnie. Są to deski o jakości nowych, wyglądające na używane – w ten sposób nadaje się specyficzny charakter podłogi – niczym w wiejskiej chacie. Nawet żyjąc w mieszkaniu można stworzyć swoje siedlisko w wiejskim, ciepłym, ludowym stylu.

Przebywając w rustykalnych pomieszczeniach, w otoczeniu tradycyjnych ozdób i suszonych ziół można poczuć się przez chwilę jak podczas wakacji na wsi. W takich okolicznościach można inaczej przeżywać dzień, odstresować się, zwolnić tempo. Aby spełnić warunki w pełni ukształtowanego stylu rustykalnego, warto wykorzystać w takiej sytuacji odpowiednie surowce, jak drewno, ceramikę czy cegłę lub kamień.