meble biurowe

Czy praca biurowa wymaga wysiłku?

Każda poważana firma, która chce cieszyć się dużym szacunkiem wie, jak ważny jest standard biura. Zarówno, jeśli chodzi o te przedsiębiorstwa, które przyjmują klientów, jak i te, które tego nie robią – ale warunki w biurze muszą być przecież optymalne dla wszystkich pracowników.

Komfort podczas pracy biurowej

meble biuroweChoć wielu osobom wydaje się, że praca biurowa nie wiąże się z żadnym wysiłkiem – nie jest to prawdą. Oczywiście zależy to od rodzaju obowiązków, ale nawet osoby, które wykonują pracę niewymagającą myślenia, zmagają się w ciągu dnia z wysiłkiem – tylko że fizycznym. Każdy człowiek traktuje pracę jako obowiązek – i nasz organizm jest do tego przyzwyczajony, dlatego wiedząc o tym, że praca jest czymś wymagającym, nawet wówczas, gdy nie odczuwamy żadnego stresu, nasze ciało przyjmuje pozycje sprawiające dyskomfort – zaczynamy się na przykład garbić, gdyż w ten sposób ciało zmuszone jest do większego wysiłku, a co za tym idzie, pasuje to do naszego schematu wymagającej pracy. Wielu psychologów zwraca uwagę więc na to, aby podczas pracy biurowej wykorzystywać techniki relaksacyjne, które pozwolą rozluźnić ciało i sprawią, że nie będziemy odczuwać dyskomfortu fizycznego podczas ośmiu godzin przebywania w pozycji siedzącej.

meble biuroweMówi się o tym, aby co jakiś czas zamknąć oczy i przeprowadzić szybką relaksację – skontrolować wszystkie części swojego ciała i tam, gdzie odczuwamy dyskomfort, przesłać pozytywne myśli sprawiające, że się rozluźnimy. Taka relaksacja jest naprawdę przydatna, jednak wiele zależy przecież także od mebli. To krzesło i biurko ma przecież duży wpływ na to, czy podczas pracy możemy przyjąć pozycję niemęczącą dla organizmu. Znaczenie ma tu między innymi to, czy krzesła i fotele uwzględniają naturalną krzywiznę kręgosłupa. Na pewno jest tak, jeśli chodzi o trwałe profesjonalne meble biurowe. Natomiast gdy zdecydujemy się na zakup mebli od niesprawdzonego producenta, wówczas nie możemy mieć tej pewności, że będą one całkowicie ergonomiczne, a to może negatywnie odbyć się na naszym zdrowiu. Większość ludzi ma bowiem tendencję do tego, żeby opierać o krzesło środkową i górną część pleców, natomiast część lędźwiowa znajduje się w powietrzu – to nienaturalna pozycja siedząca dla człowieka i, chociaż z początku wydaje się wygodna, może nieść ze sobą dużo problemów, zwłaszcza gdy będziemy wykonywać pracę siedzącą przez kilka lub kilkanaście lat.

To jednak do obowiązków pracodawcy, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, należy zapewnienie profesjonalnych, ergonomicznych mebli biurowych.