wyrówniarka do drewna

Precyzyjna wyrówniarka do drewna najwyższej jakości

W pracach stolarskich wykorzystuje się dziś wiele urządzeń oraz narzędzi, które znacznie usprawniają proces obróbki surowego drewna. Należy bowiem zaznaczyć, że surowe, duże bryły drewna trzeba odpowiednio przygotować do dalszej obróbki (musimy m.in. zedrzeć z nich korę oraz opiłować je w gładkie, równe bloki drewna).

Wyrówniarka przy produkcji fabrycznej

wyrówniarka do drewnaPrace te ułatwiają dziś niewątpliwie nowoczesne, precyzyjne wyrówniarki do drewna, które są w stanie obrobić nawet najtwardsze gatunki drewna. Jakimi cechami charakteryzują się owe urządzenia? Wyrówniarki, zwane również przez niektórych stolarzy strugarkami, znajdują zastosowanie w początkowej fazie obróbki surowego drewna. Ich najważniejszym zadaniem jest nadanie odpowiedniego kształtu drewna, które musi zostać odpowiednio oszlifowane oraz wygładzone. Nowoczesne wyrówniarki wyróżniają się bardzo wysoką mocą (nawet do 400V), która umożliwia szybką obróbkę drewna (dla przykładu dwumetrowy blok drewna pokrytego korą o grubości 50 cm można obrobić w zaledwie 15 minut). Precyzyjna wyrówniarka do drewna doskonale sprawdza się więc na produkcji, a konkretniej w fabrykach, którym zależy na szybkiej, ale i efektywnej obróbce drewna. Nowoczesne wyrówniarki posiadają ponadto wysuwaną przykładnicę, którą można regulować pod dowolnym kątem. Urządzenie umożliwia również ustalenie głębokości wyrównania drewna z dokładnością do 10 mm.

wyrówniarka do drewnaSprzęt ten daje ponadto możliwość strugania drewna, co jest niezwykle ważne, ponieważ surowe drewna najczęściej pokryte są grubą warstwą kory, którą należy spiłować. Ostre, odpowiednio wyprofilowane głowice tarczy wykonane są z najwyższej jakości stali nierdzewnej, która bez trudu przetnie nawet najtwardsze bryły drewna. Głowice te wzbogacone są także o dodatkowe noże, które odpowiedzialne są za przycinanie niepożądanych gałęzi czy pozostałości po korzeniach. Wyrówniarki wyróżniają się również błyskawiczną prędkością posuwu, który standardowo umożliwia spiłowanie metra drewna w ciągu zaledwie minuty. Warto również podkreślić, że blat urządzenia wykonany jest z najwyższej jakości żeliwnego odlewu, dzięki czemu urządzenie jest niezwykle stabilne i wytrzymałe na wszelkie potencjalne uszkodzenia. Za wysokiej jakości wyrówniarkę do drewna musimy zapłacić około 3000 zł, w pełni zautomatyzowane modele kosztują natomiast nawet 9000 zł.

W mniejszych pracowniach stolarskich wystarczająca będzie podstawowa, kompaktowa wersja wyrówniarki, która umożliwi obróbkę mniejszych brył drewna. W przypadku dużych przedsiębiorstw nastawionych na produkcję zaleca się zakup wyrówniarki najwyższej jakości, która umożliwi szybką obróbkę nawet największych, surowych brył nieobrobionego jeszcze drzewa.