kostka brukowa

Jak przebiega układanie kostki brukowej?

Choć układanie kostki brukowej nie jest trudnym zadaniem – aby efekt był estetyczny, a także by gotowa nawierzchnia charakteryzowała się trwałością – należy przy montażu postępować zgodnie z wytycznymi producenta kostki. Każdy producent zwraca bowiem uwagę, że na zachowanie kostki podczas eksploatacji wpływ ma sposób fugowania, wybrany wzór ułożenia, jak i rodzaj gruntu rodzimego i podłoża, a także forma i wielkość kostki.

Kostka brukowa to dobra nawierzchnia

kostka brukowaNależy więc już na etapie projektowania nawierzchni zwrócić uwagę na te czynniki. Wyborem wielu osób, decydujących się na położenie nowej nawierzchni, jest szara kostka brukowa z mazowieckiego. Niezależnie jednak od wybranego formatu i koloru kostki, proces montażu przebiega zawsze identycznie. Pierwszym etapem jest wyznaczenie nawierzchni – wykorzystuje się do tego kołki lub metalowe paliki, które należy wbić w określone miejsca, tym samym wyznaczając wielkość płaszczyzny, na której znajdzie się kostka brukowa. Między palikami należy przeciągnąć sznurek, który będzie wskazywał górną krawędź powstającej nawierzchni. W kolejnym kroku wykonuje się korytowanie. Grunt rodzimy powinien być usunięty do głębokości 20-50 cm.

kostka brukowaKonkretna głębokość zależy od tego, jakiemu obciążeniu podlegać będzie nawierzchnia, a także od tego, na jaki rodzaj i grubość kostki się zdecydowaliśmy. Korytowanie można wykonać samodzielnie za pomocą narzędzi ręcznych, jeżeli jest to niewielka powierzchnia – gdy inwestycja ma jednak konkretne rozmiary, wówczas lepiej skorzystać z profesjonalnego sprzętu. Następny etap to wyrównanie powierzchni – stosuje się do tego najczęściej pospółkę lub gruby piasek, który ubija się za pomocą walca czy też zagęszczarki – w przypadku małych powierzchni można to zrobić za pomocą łaty i poziomicy. Ważnym działaniem na tym etapie jest jeszcze wykonanie spadków poprzecznych i podłużnych. Podczas przygotowywania podłoża zajmujemy się wykonaniem podbudowy z kruszywa łamanego oraz podsypki piaskowej. Następnie wykonujemy obramowanie, które będzie miało wpływ na stabilność kostki. W ofertach producentów znajdują się różnego rodzaju palisady, krawężniki, obrzeża, a także korytka ściekowe.

Dopiero po wykonaniu wymienionych czynności możemy rozpocząć właściwe układanie kostki – tutaj najważniejszą wskazówką od producentów jest to, aby podczas układania, nie wchodzić na podsypkę, gdyż przez to powierzchnia przestanie być równa, co wiązać będzie się z niewłaściwym wykonaniem bruku. Jeżeli zdecydowaliśmy się na kostkę bezfazową, pamiętajmy, że jej ranty są szczególnie wrażliwe na uszkodzenia – należy układać ją szczególnie ostrożnie.