Jak przygotować ogród na zimę?

Ogród bardzo zmienia się w ciągu roku. Wiosną wszystko zakwita, pojawiają się pierwsze pąki, przyroda budzi się do życia. Latem kwiaty są już w rozkwicie, pojawiają się także owoce i warzywa. Jesienią spadają kolorowe liście, większość roślin przygotowuje się na nadejście chłodniejszych dni. A zima?

Pielęgnacja ogrodów a trawnik

pielęgnacja ogrodówW zimie rośliny starają się przetrwać do wiosny, jednak człowiek powinien im pomagać. Jeśli nie zadbamy o ogród przed zimą, to na wiosnę nie będzie się on należycie prezentował. Przede wszystkim pielęgnacja dużych ogrodów w mazowieckim musi zakładać ścianie trawnika i jego nawożenie. Najczęściej pod koniec października, najpóźniej w listopadzie po raz ostatni kosi się trawnik, kończy się jego podlewanie, można także posypać go nawozem, by wiosną rósł piękny. Również samą ziemię w której już nic nie ma, ale będzie sadzone na wiosnę (warzywa, kwiaty) warto jest nawieźć. Sprawdzą się zarówno nawozy sztuczne, jak i obornik (także dostępny w sklepach ogrodniczych). Wtedy ziemię trzeba nim posypać i przekopać, by nawóz dostał się do wnętrza ziemi. Lepiej jest nawozić ogródek przed zimą, ponieważ robiąc to na wiosnę istnieje prawdopodobieństwo że przesadzimy z nawozem i rośliny zamiast w owoce i kwiaty będą rosły w korzenie i liście.

pielęgnacja ogrodówPrzed zimą wysadza się również wiele roślin cebulowych do gruntu. Cebule zasypuje się ziemią, a następnie przykrywa gałęziami, by nie zmarzły za bardzo, wtedy nie puszczą pędów. Jeśli zamierzamy przycinać drzewa to jest to do tego idealny okres. Drzewa i krzewy przechodzą ,,w stan spoczynku”, więc podczas przycinania nie będą już puszczały soków, nie ma zatem ryzyka, że zaczną obumierać. Ogrodnicy dla których pielęgnacja dużych ogrodów w mazowieckim nie ma tajemnic wiedzą doskonale także o tym, by zadbać o oczko wodne. Woda przed zimą powinna być dobrze oczyszczona zarówno z liści i glonów, jak również przefiltrowana. Warto także sprawdzić stan roślin wodnych i zadbać o ryby. Można dotlenić wodę, czy też na czas zimy przenieść ryby do innego zbiornika. Wysypuje się także karmę po raz ostatni, ponieważ ryby w zimie przechodzą w stan odrętwienia i nie trzeba ich karmić. Żeby w oczku był dostęp do tlenu to można ułożyć kawałek styropianu na oczku. Wtedy ta część nie zamarznie.

Przygotowanie ogrodu na zimę nie jest zajęciem skomplikowanym, jednak jest bardzo ważne i trzeba wiedzieć, co należy wykonać. Jeśli nie zadbamy o tereny zielone zawczasu, to później na wiosnę zobaczymy, jaki błąd popełniliśmy i rośliny mogą nie być potem do odratowania.