Renowacja betonowych posadzek, elewacji oraz obiektów

W momencie, gdy zaprawa betonowa zaczyna pękać, niezbędnym krokiem jaki należy podjąć jest natychmiastowa naprawa. Nie należy pozwolić na dalsze pękanie lub na rozprzestrzenienie się pęknięć. Wszelkie pęknięcia powodują przepuszczanie wody oraz wilgoci do wnętrza elewacji.

Metody renowacji elementów betonowych

renowacja betonuPo dopatrzeniu się powstania pęknięć na elewacji niezwłocznie powinno się zrekonstruować warstwy, które są poddane nawet nieznacznej destrukcji mechanicznej lub korozyjnej. Uszkodzeniom oprócz elewacji podlegają również betonowe posadzki. Naprawa zniszczonej posadzki może odbywać na kilka sposobów. Istnieje możliwość wykonania nowej wylewki betonowej lub zaimpregnować już powstałą wcześniej powstałą posadzkę lub nałożenie impregnatu nawierzchniowego. Zaimpregnowanie powierzchni posadzki najczęściej jednak wiąże się ze szlifowaniem oraz polerowaniem. Renowacja posadzki poprzez połączenie szlifowania z lakierowaniem oraz użyciem odpowiedniego preparatu jest jedną z najpopularniejszych metod naprawy uszkodzeń betonu. Zamiast na starą, zniszczoną warstwę betonu nanosić nowe, wystarczy zeszlifować najbardziej wierzchnie pokrycie nawierzchni i wzmocnić za pomocą specjalistycznego preparatu odsłonięte powłoki. Innym sposobem wykorzystywanym do renowacji jest naprawa spękanej powierzchni, poprzez rozłożenie na niej wylewki betonowej.

renowacja betonuJednak przed nałożeniem nowej warstwy należy zeszlifować stary beton, aby zwiększyć przyczepność. Najmniej inwazyjnym sposobem jest punktowa naprawa powstałych pęknięć. Wypełnia się je najczęściej mieszaniną zaprawy, wraz z dodatkami polimerowym, które wzmacniają powstała mieszaninę oraz wpływają pozytywnie na stan nawierzchni. Ta metoda może być stosowana zarówno na posadzkach zewnętrznych, jak również tych znajdujących się na zewnątrz. Tak samo, jak w przypadku dwóch poprzednich metod zalecane jest ówczesne zeszlifowanie wierzchniej warstwy, w celu wyrównania płaszczyzny. Impregnacja powierzchni posadzki nie tylko zapobiega jej niszczeniu, lecz również stanowi doskonały sposób na zapobiegnięcie ścierania się wierzchniej warty oraz pylenia. Renowacja betonu dotyczy również małej architektury, takiej jak studnie, kosze śmietnikowe, a także stoły i ławki.

Renowacja betonowej studni wykonywana jest zarówno w celach naprawczych, lecz także w celu nadania jej atrakcyjnego i estetycznego wyglądu. Studnię można pomalować farbą elewacyjną, zmienić jej zastosowanie na kwietnik, lub stół ogrodowy. Renowacja betonu nie musi dotyczyć wyłącznie elewacji, jak i nawierzchni lecz również odnawiania poszczególnych elementów małej architektury wiejskiej, bądź miejskiej.