farba lateksowa

Rodzaje farb lateksowych

Odpowiednie wykończenie powierzchni ścian i sufitów często sprawia bardzo dużo problemów. Nawet jeśli zdecydujemy się na pomalowanie ich powierzchni, farbą nierzadko pojawia się problem, jakie emulsje będą najlepsze. W sklepach i hurtowniach dostępnych jest bardzo dużo rodzajów farb, wśród których na wyróżnienie zasługują emalie lateksowe.

Szeroki wybór farb

farba lateksowa Wbrew pierwszym skojarzeniom produkty nie zawierają lateksu, jednak pomimo tego wyróżniają je niezwykłe właściwości. Kiedy warto zastosować tego typu powłoki malarskie? Przed wdrożeniem na rynek każda farba powinna przejść szereg testów i badań laboratoryjnych. Jednym ze skutków wykonywanych analiz jest przypisanie produktu do klasy ścieralności. Farby lateksowe zakwalifikowane są do klasy I co oznacza, że są to produkty odporne na szorowanie. Można bez problemu usuwać z nich zanieczyszczenia nawet przy pomocy delikatnych środków chemicznych, przez co w ostatnim czasie tego typu powłoki malarskie zyskały bardzo dużą popularność. Jeśli szukamy alternatywy dla płytek ceramicznych do kuchni i łazienki, to doskonałym wyborem będzie właśnie wydajna farba lateksowa – Lublin oraz inne miasta przygotowały szeroki wybór tego typu produktów.

farba lateksowa Jednak aby te trwałe powłoki malarskie odpowiednio spełniały swoje zadanie, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Ze względu na to, że farby lateksowe nie przepuszczają wilgoci, nie można ich nakładać na powierzchnie nierówne i mokre. Mogłoby to powodować nieestetyczny wygląd ścian i w dłuższym czasie powstawanie złuszczeń i odprysków. Dodatkowo jeśli zdecydujemy się na zastosowanie emalii satynowej na płaszczyźnie, będą widoczne wszystkie nierówności. W związku z tym przed przystąpieniem do malowania warto uzupełnić wszelkie ubytki w ścianie gładzią szpachlową oraz dokładnie wyszlifować. Dodatkowo warto powierzchnię przed malowaniem pokryć gruntem lub farbą podkładową – wtedy z całą pewnością unikniemy powstawania na ścianie nieestetycznych plam. Im lepiej przygotujemy powierzchnię do pokrycia jej powłoką malarską, tym dłużej będziemy mogli cieszyć się jej nieskazitelnym wyglądem oraz dużą trwałością.

Farby lateksowe można wykorzystywać do malowania wielu powierzchni. Sprawdzają się nie tylko podczas malowania ścian i sufitów. Można wykorzystywać je do zmiany koloru drewna, cegieł czy kształtek gipsowych. Jej nakładanie wymaga jednak zastosowania dobrych pędzli i wałków oraz sprawności w malowaniu, ponieważ w przeciwnym razie na pokrywanej farbą powierzchni mogą powstać nieestetyczne zacieki.