Dobrej jakości panele akustyczne nie są już luksusowym produktem zarezerwowanym wyłącznie dla muzyków do studia nagraniowego czy branży kinowej. Każdy może je zakupić do swojego domu czy mieszkania, i to za rozsądną cenę. Są przydatne zarówno, gdy doskwierają nam sąsiedzi zza ściany, hałasy z ulicy lub gdy zależy nam po prostu na dobrej akustyce podczas oglądania filmu, słuchania muzyki czy grze na instrumencie. Co powinniśmy wiedzieć o panelach akustycznych?
Zasadniczo dzielimy je na trzy rodzaje. Panele pochłaniające, zwane inaczej absorberami, przeznaczone są do niwelowania w pomieszczeniu pogłosów i echa oraz gdy chcemy poprawić jakość brzmienia sprzętu muzycznego lub mowy. Są to uniwersalne materiały pasujące niemal do każdego pomieszczenia. Znajdą zastosowanie w biurze, sali konferencyjnej lub wykładowej, w studiu nagraniowym, salce muzycznej, restauracji lub w prywatnym pomieszczeniu naszego domu, który chcemy przeznaczyć chociażby na pokój multimedialny i urządzić w nim kino domowe. Wykorzystywane w warunkach domowych, zapewnią wysokiej jakości wygłuszenie pokoju. Wśród materiałów pochłaniających dźwięk wyróżniamy panele szerokopasmowe oraz rezonansowe. Do szerokopasmowych zaliczamy pianki akustyczne oraz panele z wełny mineralnej. Mają szerokie pasmo pochłaniania dźwięku. Ich przeciwieństwem są panele rezonansowe, których pasmo jest z kolei wąskie. Pochłaniają niskie częstotliwości przy niewielkiej głębokości panelu. Dlatego wykorzystywane są jako pułapki basowe.
Drugi rodzaj paneli to rozpraszające, zwane dyfuzorami. Jak wynika z nazwy, mają za zadanie optymalnie rozpraszać dźwięk. Zapewniają wyrównanie częstotliwości dźwiękowej pomieszczenia, jednocześnie nie skracając dźwięku pogłosu. Dzięki temu mamy wrażenie przebywania w dużo większym pomieszczeniu, niż w rzeczywistości. W ramach paneli tego typu wyróżniamy tak zwane dyfuzory Schroedera jedno oraz dwuwymiarowe. Jednowymiarowe tłumią pogłosy i echa oraz poprawiają brzmienie dźwięków w pomieszczeniu. Jego działanie oparte jest na wyliczeniach matematycznych, które polegają na właściwym zsumowaniu fal odbitych od sztywnych powierzchni. Dyfuzory dwuwymiarowe można wykonać z korków od wina. Jest to surowiec ekologiczny, który stanowi świetny izolator dźwięku. W dodatku tworzy niezwykle ciekawą dekorację ściany. Wielu producentów używa korków do produkcji profesjonalnych paneli akustycznych.
Oferta asortymentów tłumiących oraz poprawiających jakość dźwięku jest dziś tak szeroka, że z pewnością każdy dobierze dla siebie odpowiedni rodzaj zabudowy, która spełni jego oczekiwania co do jakości brzmienia. Nowoczesne panele są w stanie usatysfakcjonować zarówno tych, którzy chcą mieć ciche mieszkanie, pozbawione hałasów dochodzących z zewnątrz, jak i audiofilów, którym zależy na najwyższej jakości dźwięku podczas słuchania muzyki czy oglądania filmu.