Panele wygłuszające

Rodzaje paneli akustycznych

Dobrej jakości panele akustyczne nie są już luksusowym produktem zarezerwowanym wyłącznie dla muzyków do studia nagraniowego czy branży kinowej. Każdy może je zakupić do swojego domu czy mieszkania, i to za rozsądną cenę. Są przydatne zarówno, gdy doskwierają nam sąsiedzi zza ściany, hałasy z ulicy lub gdy zależy nam po prostu na dobrej akustyce podczas oglądania filmu, słuchania muzyki czy grze na instrumencie. Co powinniśmy wiedzieć o panelach akustycznych?

Panele wygłuszająceZasadniczo dzielimy je na trzy rodzaje. Panele pochłaniające, zwane inaczej absorberami, przeznaczone są do niwelowania w pomieszczeniu pogłosów i echa oraz gdy chcemy poprawić jakość brzmienia sprzętu muzycznego lub mowy. Są to uniwersalne materiały pasujące niemal do każdego pomieszczenia. Znajdą zastosowanie w biurze, sali konferencyjnej lub wykładowej, w studiu nagraniowym, salce muzycznej, restauracji lub w prywatnym pomieszczeniu naszego domu, który chcemy przeznaczyć chociażby na pokój multimedialny i urządzić w nim kino domowe. Wykorzystywane w warunkach domowych, zapewnią wysokiej jakości wygłuszenie pokoju. Wśród materiałów pochłaniających dźwięk wyróżniamy panele szerokopasmowe oraz rezonansowe. Do szerokopasmowych zaliczamy pianki akustyczne oraz panele z wełny mineralnej. Mają szerokie pasmo pochłaniania dźwięku. Ich przeciwieństwem są panele rezonansowe, których pasmo jest z kolei wąskie. Pochłaniają niskie częstotliwości przy niewielkiej głębokości panelu. Dlatego wykorzystywane są jako pułapki basowe.

Korektor dźwiękuDrugi rodzaj paneli to rozpraszające, zwane dyfuzorami. Jak wynika z nazwy, mają za zadanie optymalnie rozpraszać dźwięk. Zapewniają wyrównanie częstotliwości dźwiękowej pomieszczenia, jednocześnie nie skracając dźwięku pogłosu. Dzięki temu mamy wrażenie przebywania w dużo większym pomieszczeniu, niż w rzeczywistości. W ramach paneli tego typu wyróżniamy tak zwane dyfuzory Schroedera jedno oraz dwuwymiarowe. Jednowymiarowe tłumią pogłosy i echa oraz poprawiają brzmienie dźwięków w pomieszczeniu. Jego działanie oparte jest na wyliczeniach matematycznych, które polegają na właściwym zsumowaniu fal odbitych od sztywnych powierzchni. Dyfuzory dwuwymiarowe można wykonać z korków od wina. Jest to surowiec ekologiczny, który stanowi świetny izolator dźwięku. W dodatku tworzy niezwykle ciekawą dekorację ściany. Wielu producentów używa korków do produkcji profesjonalnych paneli akustycznych.

Oferta asortymentów tłumiących oraz poprawiających jakość dźwięku jest dziś tak szeroka, że z pewnością każdy dobierze dla siebie odpowiedni rodzaj zabudowy, która spełni jego oczekiwania co do jakości brzmienia. Nowoczesne panele są w stanie usatysfakcjonować zarówno tych, którzy chcą mieć ciche mieszkanie, pozbawione hałasów dochodzących z zewnątrz, jak i audiofilów, którym zależy na najwyższej jakości dźwięku podczas słuchania muzyki czy oglądania filmu.