centralne odkurzanie

Rozwiązania do domów – centralne odkurzanie

Wśród nowoczesnych rozwiązań do domów jednorodzinnych można wymienić system centralnego odkurzania. Jest to instalacja, która zdecydowanie usprawni sprzątanie. Dzięki niej odkurzanie nie będzie już wysiłkiem związanym z koniecznością przenoszenia urządzenia pomiędzy piętrami.

Centralne odkurzanie nie jest trudne

centralne odkurzanieW dodatku możemy zapomnieć o hałasie – centralne odkurzanie to przyjemna cisza, dzięki czemu możemy sprzątać dom także wtedy, kiedy posiadamy małe dzieci. Nie obudzą się one podczas sprzątania, ponieważ centralny odkurzacz, który generuje hałas, umiejscawia się zazwyczaj w pomieszczeniu znajdującym się najdalej od części mieszkalnej, a więc w piwnicy, kotłowni, garażu lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że centralne odkurzanie jest skomplikowane, tak naprawdę jest to prosta instalacja – przewody poprowadzone są na przykład w wolnej przestrzeni nad sufitem podwieszanym (jeśli taki posiadamy). Możemy też je poprowadzić w ścianach lub w podłodze. Zamontowane rury zakończone są zawsze gniazdami ssącymi – i to jedyne elementy konstrukcji, które są widoczne na zewnątrz. Wszystkie pozostałe części są całkowicie niewidoczne – zbiornik na kurz, jak i separator zanieczyszczeń, znajdują się w jednostce centralnej. Do gniazda ssącego podłączamy wąż i już możemy sprzątać.

centralne odkurzanieTaki wąż ssący ma standardową długość dziewięciu metrów – należy to wziąć pod uwagę przy rozmieszczaniu gniazd ssących, aby bez problemu sięgnąć w każde miejsce w domu. Przy wyborze jednostki centralnej należy pamiętać też o sprawdzeniu, jaki typ worka jest kompatybilny z danym urządzeniem. Mogą to być bowiem worki papierowe, materiałowe oraz odwrócone. Każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami. Worki papierowe znamy z tradycyjnych odkurzaczy. Są to rozwiązania jednorazowe – czekamy, aż cały worek się zapełni, a wówczas musimy go wyrzucić, zastępując nowym. Rozwiązaniem wielokrotnego użytku jest jednak worek materiałowy. Gdy się wypełni, opróżniamy go, a sam worek możemy wyczyścić lub nawet wyprać i użyć ponownie. Trzecia opcja, czyli worki odwrócone, są najbardziej komfortowym rozwiązaniem, ponieważ nie wymagają żadnej ingerencji użytkownika. Działają bowiem w sposób samoistny, po skończeniu odkurzania zanieczyszczenia opadają na dno a potem są transportowane do zewnętrznego pojemnika na śmieci.

Worki do odkurzacza centralnego są dostępne w różnych pojemnościach – najmniejsza to 12 litrów, zaś największe worki są 40-litrowe. Łatwo się więc domyślić, że czeka nas ich czyszczenie raptem kilka razy w roku.