cięcie laserem

Rozwój branży obróbki metali

Choć metal jest materiałem naprawdę wytrzymałym i twardym, nie oznacza to, że nie może być poddawany obróbce. Blachy stalowe bez problemu mogą być obrabiane, zarówno jeśli chodzi o uzyskanie określonego kształtu, jak i o poprawienie poszczególnych własności, na przykład umocnienie ich.

Cięcie laserem to specjalizacja

cięcie laserem Obróbka plastyczna metali jest możliwa dzięki zastosowaniu odpowiednich maszyn i urządzeń. Obecny rozwój technologii sprawił, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych, dlatego nikogo nie dziwi to, że można uzyskiwać dowolny, maksymalnie precyzyjny kształt metalu. Jeśli chodzi o przetwarzanie blach stalowych, tutaj stosuje się maszyny takie jak prasy krawędziowe, zgrzewarki, spawarki, a także wycinarki laserowe. To te ostatnie są obecnie najpopularniejsze, gdyż cięcie laserem jest najbardziej efektywne ze wszystkich metod cięcia. Tak obrobiona blacha odznacza się zawsze najwyższą jakością. Jeśli interesuje nas cięcie laserem Warszawa to miasto, w którym znajdziemy wiele firm specjalizujących się w produkcji wycinarek. Bez problemu znajdziemy też specjalistyczne firmy, które proponują usługę cięcia. Oczywiście takie maszyny, mimo iż są produkowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, mają swoje ograniczenia. Na przykład, pozwalają na przecięcie jedynie materiału, który nie przekracza określonej grubości. W przypadku aluminium jest to 12 mm, zaś jeśli chodzi o stal nierdzewną – 20 mm. Jeżeli chcemy obrabiać blachę ze stali węglowej, wówczas jej grubość może wynieść nawet 25 mm, ale nie więcej.

cięcie laserem Oprócz cięcia laserowego, drugą popularną usługą w obróbce blach jest gięcie. Obecnie nowoczesne prasy pozwalają na przeprowadzenie gięcia trójwymiarowego krawędziowego. Prace przeprowadzane są z największą precyzją, dzięki czemu klienci, którzy zdecydują się na usługi tego typu, mogą liczyć na najwyższą jakość uzyskanych wyrobów. Jak widać, branża obróbki plastycznej metali prężnie się rozwija. Z roku na rok wprowadzane są coraz nowsze rozwiązania, które jeszcze bardziej usprawniają wszystkie procesy obróbki. Nawet w przypadku takiego cięcia laserowego, choć kilkadziesiąt lat mieliśmy do czynienia jedynie z laserami gazowymi CO2, dziś urządzeń jest o wiele więcej – to między innymi lasery światłowodowe, lasery diodowe, a także lasery dyskowe oraz włóknowe.

Wszystkie urządzenia charakteryzują się innymi parametrami technicznymi, dlatego są stosowane w innych celach. Na przykład laser światłowodowy wykorzystamy do mikrospawania, zaś laser diodowy najlepiej sprawdzi się przy lutowaniu lub utwardzaniu.