Sklepy wielkopowierzchniowe – projektowanie wyposażenia i asortymentu

Rynek zapewnia ogromny wybór różnego rodzaju towarów i produktów. Większość z nich można znaleźć w dużych marketach i sklepach wielkopowierzchniowych. W supermarketach można kupić dosłownie wszystko, od produktów spożywczych, poprzez artykuły chemiczne, artykuły gospodarstwa domowego, odzież, artykuły papiernicze itp.

Wyposażenie sklepów to przede wszystkim regały magazynowe, na których prezentowane są produkty. Ułożenie towarów w sklepach nie jest przypadkowe. Każdy z nich znajduje się na ściśle określonym miejscu, w takiej kolejności i takim ustawieniu, aby podświadomie skłonić klientów do zrobienia jak największych zakupów. Wchodząc do marketu zawsze w pierwszej kolejności napotykamy się na artykuły chemiczne, gospodarstwa domowego, artykuły papiernicze. Dopiero gdzieś w głębi sklepu umieszczone są artykuły pierwszej potrzeby, a więc pieczywo nabiał, sery, wędliny itp. przechodząc obok art. chemicznych, papierniczy czy gospodarstwa domowego właściciele sklepów liczą na to, że klientowi jakiś towar wpadnie w oko i będzie chętny do zakupu. Chociaż przyszedł do sklepu tylko po chleb, ser, wędliny i masło to wyjedzie z pełnym koszykiem zakupów.
wyposażenie sklepuPodobnie sprawa przedstawia się, jeżeli chodzi o samo ułożenie produktów na półkach sklepowych. W zasięgu wzoru klienta, czyli na wysokości około 1,5 m. znajdują się najdroższe produkty, znanych producentów i marek. W miejscach na dole półek znajdziemy produkty tańsze, marki własnej i produkty mniej znanych firm. Wyposażenie sklepów to także wózki sklepowe, do których możemy wrzucać kupione produkty. jednym z zabiegów marketingowych jest oferowanie w sklepie jak największych wózków po to, aby zrobić jak największe zakupy. Kiedy klient wrzuci do dużego wózka tylko kilka rzeczy to wydaje mu się, że zrobił bardzo małe zakupy i wydał mało pieniędzy więc może sobie pozwolić na więcej.

W marketach duży nacisk kładzie się także na chłodnictwo, dzięki któremu zapewnia się długotrwałe przechowywanie poszczególnych produktów spożywczych. Chłodnie i lodówki są przystosowane do przechowywania w nich dużych ilości rzeczy. Mają dużą moc.

Leave a Comment