stal

Stalownictwo w Polsce

Produkcja stali może być przeprowadzana w przeróżny sposób. Najczęściej spotkać możemy się z wytapianiem stali w łukowych piecach elektrycznych, a także z zastosowaniem metody tlenowo-konwerterowej. Doświadczone hurtownie zajmują się również rafinacją stali, ale jest to już proces obróbki, która zachodzi poza piecami do wytapiania.

Metody wytapiania stali

stalW dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na konieczność ochrony środowiska, nawet hurtownie stali starają się wprowadzać do swojej pracy działania proekologiczne i szukają na przykład sposobów na obniżenie emisji dwutlenku węgla oraz na oszczędność energii podczas procesów hutniczych. Równocześnie poszukują możliwości zwiększenia wydajności, co z pewnością mogłoby przełożyć się na wzrost uzysków. Nasza hurtownia stali na Śląsku działa w oparciu o wytapianie w piecach elektrycznych. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim to, że nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwoliły na obniżenie zużycia energii elektrycznej, a więc jeden z postulatów proekologicznego podejścia do produkcji został spełniony. Współczesne piece łukowe to nowoczesne konstrukcje, które umożliwiają szybkie i bezpieczne przeprowadzenie procesu produkcyjnego.

stalJeśli chodzi zaś o proces tlenowo-konwertorowy, który do niedawna jeszcze stanowił podstawową metodę masowego wytwarzania stali, dziś jednak jest wypierany właśnie przez piece elektryczne. Mimo tego również ten proces odznacza się wysoką wydajnością, dlatego niektóre hurtownie stali nadal obstają właśnie przy tej opcji wytapiania. Choć konkurencja na europejskim rynku stalowniczym jest naprawdę spora, nasze rodzime hurtownie nie mają się o co martwić – popyt na stal nie spada, jest to przecież podstawowy materiał konstrukcyjny wykorzystywany zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i w przemyśle, a także w innych branżach – na przykład w produkcji wyposażenia domowego. Style – industrialny, minimalistyczny oraz nowoczesny – jako motyw przewodni wybrały sobie właśnie zgrabne połączenia stali i szkła, które sprawiają, że pomieszczenia prezentują się elegancko i gustownie. Stalowe elementy są niezbędne w każdej branży – a dobra hurtownia stali, dzięki stosowaniu różnych metod, na przykład walcowania na zimno lub na gorąco, jest w stanie wytworzyć stalowe części o różnych kształtach i gabarytach.

W odróżnieniu od tartacznictwa, stalownictwo nie narzeka na brak klientów niezależnie od pory roku – zapotrzebowanie na stal utrzymuje się na wysokim poziomie zarówno latem, jak i zimą.