deski kompozytowe

Taras z desek kompozytowych – czy warto?

W kwestii budowy tarasów deski z drewna coraz częściej zastępowane są przez deski kompozytowe, które wyglądem przypominają te prawdziwe – to dlatego, że powstały z połączenia pyłu drzewnego z polimerem, na przykład polichlorkiem winylu. Popularność tego rozwiązania bierze się też stąd, że jest ono ekologiczne – nie poświęcamy drzew na deski, a jedynie wykorzystujemy pył, który jest produktem ubocznym powstającym podczas cięcia drewna na inne cele.

Deski kompozytowe są świetne

deski kompozytoweW kwestii ekologii warto wspomnieć też o tym, że wyroby z kompozytu mogą być bez problemu poddawane całkowitemu recyklingowi. Jeśli chodzi o inne zalety desek kompozytowych, są podobne do zalet desek drewnianych. A więc jest to przede wszystkim łatwy montaż, ale też dobre parametry techniczne. Takie deski są wytrzymałe i trwałe, a przy tym odporne zarówno na niskie temperatury, jak i na grzyby oraz insekty. W odróżnieniu od desek drewnianych, te są o wiele tańsze – to atrakcyjna cena jest czynnikiem, który często sprawia, że wiele osób decyduje się właśnie na ten zamiennik. Również deski kompozytowe nie wymagają tak wielu zabiegów konserwacyjnych, gdyż charakteryzują się one znikomą absorpcją wody. Nie ma więc możliwości powstawania wybrzuszeń czy odkształceń.

deski kompozytoweJeśli więc szukamy tańszej alternatywy dla desek drewnianych, polecane deski kompozytowe z Warszawy dobrze sprawdzą się na tarasie – zapewnią jego atrakcyjny, ciepły wygląd, czego nie uzyskalibyśmy, stawiając na przykład na terakotę czy kostkę brukową. Warto zwrócić uwagę na to, że deski kompozytowe nie mają równego koloru – pojawiają się na nich różne odcienie, co sprawia, że jeszcze bardziej przypominają naturalne drewno. Dzięki temu nikt nie pomyśli, że takie deski wyglądają sztucznie. Jeżeli zdecydujemy się na wybór desek kompozytowych, pamiętajmy, aby przestrzegać pewnych zasad podczas montażu, aby efekt był jak najlepszy. Przede wszystkim konieczne jest przeprowadzanie prac w temperaturze nie niższej niż +5 st. C i i nie wyższej niż +25 st. C. Przed montażem podłoże powinno zostać odpowiednio przygotowane. Należy zapewnić jego wyrównanie tak, aby było stabilne i twarde, również suche.

Podłoże może stanowić więc ubity piasek, do którego stabilizacji użyjemy cementu, ale powierzchnią może być też wylewka betonowa, płyta żelbetowa czy specjalna stalowa konstrukcja przystosowana do danego rodzaju obciążeń. Zaleca się właśnie beton lub specjalną konstrukcję, gdyż umieszczenie desek na podłożu gruntowym może być niekorzystne ze względu na możliwość wystąpienia ruchów podłoża, co często ma miejsce zimą.