Technologie drukarskie – korzyści z druku UV

Obecnie nowoczesne, skomplikowane urządzenia, jakie znajdują się w każdej dużej drukarni, pozwalają na zadrukowanie dowolnego rodzaju materiałów. Bez problemu nadruk może pojawić się na materiałach o wyjątkowo dużej sztywności, na przykład na drewnie, na szkle czy nawet na metalu. Pozwala na to technologia druku za pomocą UV.

Zalety druku UV

druk uvTo właśnie druk UV stosowany jest wówczas, gdy chcemy uzyskać specjalny wzór na frontach meblowych czy na drzwiach. Sprawdza się też przy plexi – a więc za pomocą druku UV możemy wykonać na przykład tabliczkę z logo firmy, którą powiesimy przy wejściu do biura. Możemy też wykonać logo bezpośrednio na szklanych drzwiach. To naprawdę wiele możliwości – a wszystkie zapewnia jedna technika, właśnie druku UV. Jeżeli zastanawiamy się więc, w jaki sposób wykonać tablicę reklamową czy nadruk na meblach, odpowiedź jest prosta – za pomocą UV. I to wcale nie jest droga usługa. Jeśli interesuje nas tanie drukowanie UV – Gdynia jest miastem, w którym znajdziemy co najmniej kilka drukarni specjalizujących się w tej dziedzinie i oferujących usługi w przystępnych cenach. Co łączy te drukarnie – to profesjonalne wyposażenie.

druk uvDruk UV odbywa się bowiem na specjalistycznych urządzeniach, to plotery przystosowane do sztywnych materiałów, które pozwalają na uzyskanie rozdzielczości do 1440 dpi, co w efekcie daje wysokiej jakości, piękny nadruk, niezależnie od tego, na jakiej powierzchni został wykonany. Niestety taki druk także ma swoje ograniczenia. Chociażby to, że grubość materiału nie może przekroczyć 50 mm. Także pole zadruku jest ograniczone – oczywiście zależy to od parametrów urządzenia. Plotery płaskie zazwyczaj posiadają pole 25 x 12,5 cm, ale oferują też możliwość zadruku bez marginesów, co nieco poszerza pole. Czy istnieją jeszcze inne ograniczenia oprócz wymienionych? Okazuje się, że tak. Nie należy stosować druku UV na materiałach, które odbijają światło. Będzie to więc na przykład lustro. Powinniśmy też wziąć pod uwagę to, że dostarczany materiał do druku powinien mieć kształt prostokątny. W innym przypadku drukarnia może policzyć nam dodatkowe koszty.

Mimo takich ograniczeń, nie da się ukryć, że druk ten i tak daje nam najwięcej możliwości spośród wszystkich dostępnych technologii. To on bowiem pozwala na zadruk większości materiałów – gdybyśmy mieli wymieniać je wszystkie, zajęłoby to nam naprawdę sporo miejsca. Na dodatek, materiał nie musi mieć powierzchni gładkiej! Nadruk przyjmuje się także na chropowatej powierzchni drewna czy dibondu.