styropian

Wełna czy trwały styropian – co się sprawdzi?

Wybór materiału stosowanego do wykonywania ociepleń jest niezwykle ważny, ponieważ użycie odpowiedniego przy okazji budowy czy remontu może poskutkować oszczędnością na ogrzewaniu w przyszłości. Warto o tym pamiętać i niekoniecznie stosować najtańsze tworzywo, ponieważ użycie droższego może jeszcze się zwrócić. Do wyboru są między innymi: styropian oraz wełna mineralna.

Styropian w płytach

styropianPierwszy z nich był używany tradycyjnie, natomiast wełna mineralna od wielu lat cieszy się bardzo dużą popularnością. Styropian znakomicie nadaje się do ocieplania domów jednorodzinnych, a nawet wielorodzinnych. Polistyren, z którego produkowany jest ten materiał, jest bardzo tani, dzięki czemu doskonale sprawdzi się do wytwarzania ekonomicznych płyt ocieplających. Warto podkreślić również to, że montaż styropianu jest niezwykle łatwy, gdyż wystarczy nałożyć klej na płytę i docisnąć ją do ściany. Dodatkowo przydadzą się kołki montażowe, które pozwolą poprawić trwałość łączenia – to akcesorium, dzięki któremu można zadbać o wytrzymałość ocieplenia. Trwały styropian w Lublinie łatwo jest dociąć, dlatego łatwo jest zapewnić odpowiednie wymiary płytom. Warto jednak pamiętać, że materiał należy do sztywnych i lepiej nie stosować go na powierzchniach innych niż płaskie.

styropianWełna mineralna z kolei to ciekawa alternatywa dla styropianu. Materiał również jest stosowany do termomodernizacji przegród, ale stanowi bardziej sprężyste rozwiązanie. Styropian nie jest łatwo montowany w trudno dostępnych miejscach, dlatego warto postawić wtedy na wełnę, która dodatkowo nie ulega tak szybkiemu spalaniu. To dobra wiadomość dla wszystkich, którym należy na maksymalizacji bezpieczeństwa budynku i uchronienia go przed pożarem. Stosując twarde płyty z wełny mineralnej, można zadbać o fantastyczne docieplenie ścian, jednak w przypadku dachu lepiej sprawdzą się nieco bardziej miękkie maty. Materiał warto też używać na przykład między krokwiami dachowymi. Wybierając trwały styropian w Lublinie, można zadbać o ekonomiczne ocieplenie, które wspaniale sprawdzi się w przypadku płaskich powierzchni, jednak do mniej regularnych lepsza będzie wełna mineralna. Warto zaznaczyć jednak, że oba materiały stanowią świetne rozwiązanie – docieplają i mogą wytrzymać długie lata.

Osobom, które chcą zminimalizować zagrożenie pożarowe, warto polecić wełnę mineralną, ponieważ styropian jest zdecydowanie szybciej palny. Przy montowaniu obu płyt przydadzą się również rozmaite akcesoria. Przykładowo do styropianu znakomite będą kołki montażowe, które poprawią trwałość łączenia.