sztuczny strumień w ogrodzie

Woda w ogrodzie – strumień, oczko, wodospad

Ogród to miejsce idealne do wypoczynku, jednak trzeba zadbać o jego odpowiednią aranżację. Nieciekawy ogród, w którym jest tylko żywopłot i trawnik na pewno nie będzie zachęcał do tego, by spędzać tam czas. W ogrodzie zdecydowanie powinny znaleźć się kwiaty, drzewa, a także wytyczone miejsce do siedzenia. Może to być taras, altanka, czy miejsce do grillowania. Warto zadbać także elementy wody w ogrodzie.

Efektowny sztuczny strumień

sztuczny strumień w ogrodzieCo mamy do wyboru? Na pewno warto rozważyć wąski sztuczny strumień w ogrodzie. Na szeroki strumień większość nie ma odpowiedniej przestrzeni na działce. A jednocześnie nawet wąski strumyk będzie bardzo efektowny. Można go wykonać w dwóch wersjach. Naturalnej oraz nowoczesnej. Pierwsza opcja zakłada, że dookoła strumienia, jak i na jego dnie znajdują się kamyczki, jest także dużo roślinności. Strumień ma nieregularny kształt, może wić się przez cały ogród, mieć wzniesienia i spady. Całość ma imitować prawdziwy, dziki strumień. Wersja nowoczesna zakłada, że linia strumienia jest jasno wytyczona, najczęściej jest on wykonany z odpowiednio zabezpieczonego przed działaniem wody betonu (podstawa). Linie są proste, strumień jest też mniej wartki, woda w nim raczej stoi lub porusza się wolno za pomocą pompy. Taki strumień pasuje do ogrodów francuskich i nowoczesnych.

sztuczny strumień w ogrodzieInnym przykładem na wykorzystanie wody w ogrodzie jest wodospad czy też kaskady ogrodowe. Mogą być one częścią strumienia lub oczka wodnego (wodospad wpadający do niego). To na pewno bardzo efektowne elementy. Wystarczy ułożyć kilka większych kamieni, wykonać większy spad na strumyku czy też zrobić projekt tak, by strumień płynął na górce, a potem wpadał do oczka wodnego. Dzięki takim kaskadom ogród będzie przypominał dziki teren. Również samo oczko wodne jest dobrą opcją. Może to być oczko, które ma po prostu wodę w środku i nic więcej. Może to być oczko porośnięte liliami i tatarakiem, czy też oczko z rybkami. Kształt i wielkość oczka zależy od projekt. Dno można wyłożyć specjalną folią, a potem przykryć piaskiem lub kamieniami, tak by wyglądało ono naturalnie. Oczko nie zastąpi jeziora, ale będzie jego małą namiastką w przydomowym ogrodzie.

Podsumowując, wykorzystanie wody w ogrodzie jest na pewno doskonałym pomysłem. Bez względu na to czy wybierzemy prosty strumyk, efektowny wodospad, czy też naturalnie wyglądające oczko wodne to warto jest rozważyć różne opcje. Wykonanie ich nie musi być bardzo drogie, a ogród z elementami wodnymi będzie bardziej atrakcyjny, ciekawszy i będzie zachęcał do wypoczynku.