Wycinka drzew

Wycinka drzewa – co i jak

Dobra przyrody należą dla każdego – dlatego też nikt z nas nie może nimi dobrowolnie rozporządzać. Jeśli nawet na naszej posesji znajduje się jakieś drzewo, aby je wyciąć, musimy posiadać zgodę władz. Taki obowiązek pojawił się w momencie nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, którą przeprowadzono w 2017 roku. Chciano w ten sposób ograniczyć usuwanie drzew starych, które bardzo często mogły dzięki swojemu wiekowi ubiegać się o miano pomnika przyrody.

Przebieg specjalistycznej wycinki drzew

Wycinka drzewTeraz usunięcie jest możliwe tylko wtedy, kiedy drzewo posiada konkretny obwód na wysokości 5 centymetrów – pomiary te przeprowadzane są przez urzędników. Aby bowiem usunąć drzewo, w pierwszej kolejności musimy wykonać formalności. Chodzi o dostarczenie do odpowiednich organów gminy prośby o wycinkę danego drzewa. Gmina ma obowiązek przeprowadzenia oględzin terenu, które pozwolą jej stwierdzić, co należy zrobić z takim drzewem. Czas na reakcję gminy to 14 dni – jeżeli po tym czasie nie uzyskamy odpowiedzi, możemy uznać, że mamy pozwolenie na rozpoczęcie działań. Jeśli posiadamy odpowiednie narzędzia, taką wycinkę możemy przeprowadzić samodzielnie, jednak będzie to z pewnością czasochłonne oraz męczące.

Wycinka drzewDobrą opcją jest też skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Taka szybka wycinka drzew w Rybniku odbywa się wówczas w sposób fachowy, a przy tym zachowane są wszystkie normy bezpieczeństwa, co jest niezwykle ważne. Konieczne jest między innymi dobre zabezpieczenie terenu, aby upadające drzewo nie zrobiło krzywdy nikomu znajdującemu się w pobliżu. Korzystając z profesjonalnych usług, rozwiązujemy też problem związany z zagospodarowaniem pozyskanego drewna oraz odpadów z niego. Firma bierze na siebie odpowiedzialność za posprzątanie terenu, na którym przeprowadzane były prace. Warto wiedzieć, że oprócz przewracania drzewa w całości, istnieje możliwość wycinki na wysokości – za pomocą technik alpinistycznych lub przy użyciu podnośnika koszowego. Te rozwiązania są jednak wybierane najczęściej wtedy, kiedy chodzi o cięcia pielęgnacyjne, nie zaś o wycięcie całego drzewa. Jeżeli interesuje nas taka usługa, nie przejmujmy się jej ceną – nie jest wcale droga.

Koszt zależy najczęściej od stopnia trudności – od tego, czy w pobliżu znajdują się linie elektryczne, czy drzewo jest tak wysokie, że jego korona znajduje się nad budynkiem i tak dalej. Firmy najczęściej proponują bezpłatną wycenę, dlatego przed wyborem najlepszego przedsiębiorstwa, z którym będziemy współpracować, warto porównać ze sobą chociaż kilka proponowanych ofert.