Zalety stosowania nowoczesnych maszyn CNC

Automatyzacja – hasło to towarzyszy dzisiaj praktycznie każdej branży. Okazuje się, że umiejętności człowieka i stare maszyny nie są w stanie sprostać wymaganiom rynku wyrobów części mechanicznych. Właśnie dlatego rynek podbijają znacznie bardziej skomplikowane i precyzyjne maszyny, do których z pewnością można zaliczyć niezastąpione centra obróbcze.

Centrum obróbcze sterowane numerycznie

centrum obróbczeDlaczego maszyny tego rodzaju cieszą się tak dużym zainteresowaniem ze strony warsztatów oraz parków maszynowych? Jednym z czynników, który decyduje o użyteczności maszyn sterowanych numerycznie jest to, że działają one kompleksowo. Dawniej, do obróbki skrawaniem stosowano bardzo wiele maszyn. Na hali produkcyjnej zajmującej się wytwarzaniem skomplikowanych elementów układów mechanicznych nie mogło zabraknąć tokarki, frezarki, gwintownicy, wiertarki oraz szlifierek. Wszystkie te urządzenia zajmowały bardzo dużo miejsca, a produkcja polegała głównie na tym, że detal był przekazywany z jednego stanowiska roboczego do kolejnego. Oczywiście, na samym końcu całego cyklu produkcyjnego osiągano zamierzony efekt, jednak cały proces trwał bardzo długo. Nowoczesne centrum obróbcze sterowane numerycznie jest w stanie zastąpić wszystkie wymienione wcześniej urządzenia. Jak to możliwe? Przede wszystkim dzięki odpowiednio skonstruowanej głowicy, czujnikom oraz perfekcyjnemu systemowi odpowiadającemu za sterowanie maszynom.

centrum obróbczeWszystkie te elementy są ze sobą skonfigurowane w taki sposób, aby na podstawie projektu przerobionego na specjalny kod numeryczny, były w stanie wykonać nawet bardzo trudne zadania. Komputer wysyła sygnały do głowicy, która na ich podstawie dopiera frezy, które najlepiej sprawdzą się podczas wykonywania konkretnego zadania. Po jego zakończeniu głowica obraca się, a maszyna podejmuje się kolejnego zadania. W ten sposób udaje się wykonać frezowanie, toczenie, gwintowanie oraz szlifowanie przy pomocy jednego urządzenia. Oczywiście całość pracy odbywa się pod czujnym okiem wyszkolonego operatora, który w razie jakichkolwiek komplikacji może zatrzymać cały proces. Nowoczesne maszyny odpowiedzialne za sterowanie numeryczne doskonale radzą sobie z wykonywaniem nawet bardzo zaawansowanych prac.

Dzięki temu czas ich trwania jest znacznie krótszy, co przyczynia się do zwiększenia wydajności całego procesu produkcji. Dzięki nowoczesnym maszynom sterowanym numerycznie zwiększa się nie tylko ilość wyprodukowanych w danym czasie detali, ale także poprawia się ich jakość, co może być doskonałym argumentem do podniesienia ceny wyrobów.