ocieplanie poddasza pianką

Zmiana poddasza w przestrzeń mieszkalną – jak je ocieplić?

Rozbudowa tradycyjnego domu, kiedy potrzebujemy większej przestrzeni, rzadko wchodzi w grę w budownictwie tradycyjnym, ponieważ wiąże się z bardzo wieloma trudnościami i problemami, a także jest wyjątkowo czasochłonna.

Ocieplanie pianką w dowolnym miejscu

ocieplanie poddasza piankąDlatego też osoby, które potrzebują więcej przestrzeni mieszkalnej często przenoszą pomieszczenia użytkowe do piwnicy lub też zajmują się remontem i przystosowaniem do swoich potrzeb poddaszy. Ocieplenie poddasza ma zasadnicze znaczenie. Ze względu na często ograniczoną, trudną do wygodnego zagospodarowania przestrzeń, należy dokładnie zaplanować w jaki sposób zostanie ona przystosowana do użytku, zaczynając od metody ocieplenia. Często, zwłaszcza w starych domach, poddasza ocieplone są słabo, co nie tylko wpływa na zwiększone straty ciepła przez dach i poddasze, ale sprawia też, iż zimą jest tam bardzo chłodno, a latem jest duszno i upalnie. Dlatego należy dobrze przemyśleć kwestię stosowanych materiałów termoizolacyjnych, które zapewnią odpowiednio komfortowe warunki, tj. ciepło zimą i utrzymanie chłodu latem. Należy przy tym brać poprawkę na okna, których przeważnie na poddaszach nie ma i trzeba zająć się stworzeniem otworów okiennych i montażem okien. Istotne będzie nie tylko wybranie okien o najlepszych parametrach, ale także ich tzw. ciepły montaż, dzięki któremu ograniczy się straty ciepła, co jest ważne w zimniejszych regionach kraju, np. w Białymstoku.

ocieplanie poddasza piankąZe względu na wszelkie trudności spotykane na poddaszach, jak załomy, zakamarki, belki, konieczność dokładnego zaizolowania okien, ale też ograniczoną przestrzeń, często wybieraną metodą ocieplenia jest pianka poliuretanowa. Dlaczego? Otóż ocieplanie poddasza użytkowego pianką w Białymstoku pozwala na położenie odpowiedniej warstwy izolacji w dowolnym miejscu. Pianka po natrysku wielokrotnie zwiększa swoją objętość, co pozwala na dokładne wypełnienie przestrzeni bez pozostawiania mostków termicznych. Dzięki temu można np. dokładnie zaizolować okna czy belki, które często stanowią na poddaszach mostki termiczne. Pianka posiada lepsze właściwości izolacyjne niż odpowiadające jej grubością wełna lub styropian, pozwala więc na zastosowanie cieńszej warstwy izolacji, a to zwiększa przestrzeń użytkową. Nie można też zapominać, iż izolacja pianką przebiega bardzo sprawnie, szybciej niż przy zastosowaniu wełny mineralnej lub styropianu, zwłaszcza gdy ten drugi trzeba dokładnie docinać.

Pianka otwartokomórkowa do izolacji poddaszy jest odpowiednio lekka i trwała, nie zmienia swoich właściwości wraz z upływem lat. Dzięki temu stanowi świetny materiał izolacyjny do takich zastosowań.